ЕК се застъпи за България, не вярва на Русия за камиона-бомба

1090
ЕК се застъпи за България, не вярва на Русия за камиона-бомба

© pixabay.com

Европейският съюз застана зад България, определяйки като лишени от достоверност твърденията на руската страна, че камионът, взривил моста в Крим, е тръгнал от България, предаде БГНЕС.

Говорителят на Еврокомисията Петер Стано подчерта, че Крим е част от Украйна и мостът, който свързва тази украинска територия с Русия, е незаконен.

Нямаме възможност да разберем какво точно се е случило в събота с моста. Но не можем да имаме доверие на разследването в Русия“, заяви той.

След атентата Кремъл обстреля няколко украински града, като част от така наречената "специална военна операция", предаде ТАСС.

Няколко украински града останаха без електро- и водоснабдяване, след като десетки руски ракети удариха тази сутрин градове в цяла Украйна. Това бе възприето като отмъщение за експлозията в края на миналата седмица на ключовия мост, свързващ анексирания Кримски полуостров и Русия, отбеляза Ройтерс.

"Всичко се случва в рамките на специалната военна операция", каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в отговор на въпрос от репортери за експлозиите в Киев и останалата част на Украйна. Той не коментира дали ударите са в отмъщение за атаката срещу моста, която президентът Владимир Путин нарече "терористичен" акт в свое изказване, излъчено по телевизията снощи.

Песков каза, че Русия е започнала разследване на експлозията на Кримския мост, при която загинаха трима души. Тя беше възприета като силен символичен удар по Русия и Путин.


Междувременно президентът на Русия Владимир Путин предупреди Киев, че ако украинските власти продължат да се опитват да извършват терористични актове на територията на Руската федерация, отговорът ще е суров, предаде БТА, цитирайки ТАСС.

Той каза, че Москва днес е извършила атаки с далекобойни ракети по украинската енергийна, военна и комуникационна инфраструктура в отговор на атаката през уикенда срещу жизненоважния мост, свързващ Русия с анексирания Крим.

"Очевидно е, че Украинските тайни служби са наредили, организирали и извършили терористичната атака, целяща да унищожи руската цивилна инфраструктура от критично значение", добави Путин.

Украински официални представители тържествуваха след експлозията, но Киев не пое отговорност за нея.

Българският бизнес

Всичко по темата Войната в Украйна

Подобни статии

Най-четени статии

Facebook Коментари

Добави коментар

Екипът на Profit.bg Ви благодари, че използвате кирилица за вашите коментари.
В случай, че коментарът Ви съдържа нецензурни квалификации и лични нападки или обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа, той ще бъде изтрит от модератора на сайта.

Абонирайте се за електронния
информационен бюлетин на Profit.bg