Екокатастрофа грози Националния парк Пирин, ако не се спре незаконното строителство, предупреждават представители на екологичното сдружение „За Земята" и международната природозащитна организация WWF.

Изсечени са между 250 и 300 хектара вековни гори на територията на парка, като се посяга на защитени видове, сред които е бялата мура.

Дървесината се изнася извън страната, а държавните институции на практика не правят нищо, алармират природозащитниците.

Фирмата „Юлен", концесионер на терени в Банско, строи ски съоръжения в нарушение на законовите норми.

Тъй като действията й застрашават природната среда, а и в Министерството на околната среда и водите няма информация да са постъпил плащания по концесионния договор, според еколозите той трябва да бъде разтрогнат.

Като цяло две трети от пистите в Банско нямат разрешителни по ОВОС според данни на природозащитните организации. Наред с многото незаконно построени ски съоръжения започва масиран строеж на хотели.

В оголените от гори пространства има ерозия и свлачища, а никой не предприема мерки за спирането на разрушителните процеси. При строителството се използват динамит и тежки машини в нарушение на предписанията, което още повече разрушава природната среда. .

Свлачища вече се появяват в долините на реките Бъндеришка и Дамяница, които са включени във вододайната зона на Банско и това ще доведе до задълбочаване на проблемите с водоснабдяването.

Във водопроводната система попадат камъни, което предизвиква чести аварии.

Според жителите на Банско държавните институции напълно са абдикирали от спазването на каквато и да е законност в Банско. Местните власти и в частност Поземлената комисия допускат защитени и исторически местности да попадат в ръцете на частни лица.

Такъв е случаят с местностите Шипочка и Св. Иван, където има разкопки на християнски храм от 6 век.

Местните хора са притеснени и от факта, че дори общинската мера отива в ръцете на мафиотски групировки.

Разрушаването на естествената природна среда в Пирин може да доведе изключването на парка от списъка на ЮНЕСКО за световното природно наследство, предупреждават още еколозите.