От днес започва редовната мисия на Международния валутен фонд. Емисарите, водени от ръководителя за България Катрина Пърфилд, ще анализират икономиката и финансите на страната. В срещи с представители от правителството ще се обсъжда изпълнението на бюджета за годината.

България вече не е обвързана финансово с Международния валутен фонд - не му дължим пари и не сме длъжни да се вслушваме в предупрежденията му. За чуждите инвеститори обаче мнението на институцията е особено важно, когато избират къде да насочат или не инвестициите си.

При миналогодишната си редовна пролетна визита експертите от фонда предупредиха, че приходите в бюджета ни са подложени на сериозен натиск и те едва ли ще са такива, каквито се планира да бъдат. Тогава посъветваха правителството да намали разходите, в противен случай дефицитът в хазната ще е почти 2 процента. Оказаха се прави и в средата на 2010-та на България за пръв път от много години насам й се наложи да актуализира бюджет. Така преразходите стигнаха около 4 процента.

По традиция от фонда се обявяват и против вдигането на пенсии и доходи в обществения сектор, ако производителността на труда не нараства с процента, с който биха се увеличили харчовете за въпросните плащания.

Какви са прогнозите на ръководителя на мисията на МВФ за България Катрина Пърфилд по всички тези въпроси ще стане ясно след 10 дни.

Източник: БНР