Ако предходните две зими бяха обгърнати в неизвестност заради пандемията от Covid-19, наближаващата носи не по-малко въпроси и тревоги. Този път сценарият не включва ваксини, лекарства и карантини, а съвсем други предизвикателства - режим на тока, по-слабо светещи лампи, проблеми с отоплението и наедно с тях по-високи сметки.

Европейските правителства се опитват да се подготвят за зимата, прехвърляйки наум и най-лошите обстоятелства, в които може да попаднат. Континентът е изправен пред остра енергийна криза. Тя може да се усложни още повече, ако Русия намали допълнително доставките, пише Euronews.

Въпреки че цените на газа наскоро паднаха поради необичайно високите температури, почти пълни газохранилища в ЕС и по-ниското от обичайното търсене, зимният студ предстои. Той ще причини проблеми несъмнено. В такива условия правителствата в Европа призовават потребителите да намалят търсенето и да се подготвят за най-лошото през зимните месеци.

Предвид факта, че газът е представлявал приблизително 20% от производството на електроенергия в ЕС през 2020 г., докато около половината от газа, консумиран в Европа, се използва за отопление на помещения през зимата, мнозина се питат какво може да се очаква.

Как изглежда най-лошият сценарий за зимата в Европа?

Газът се използва предимно в промишлеността, производството на електроенергия и отоплението на помещенията, като именно отоплението по възможност трябва да се спре последно, казва Джак Шарпълс, научен сътрудник в Оксфордския институт за енергийни изследвания.

Зимата настъпва - как ще се отопляват домакинствата по региониВ Смолян най-евтино ще е отоплението на дърва. Почти двойно е повишен интересът към закупуване и монтаж на соларни инсталации

Това означава, че ако се прогнозира студено време, вероятно ще има призив “първо към индустриалния сектор да намали потреблението си“, казва Ан-Софи Корбо, глобален изследовател в Центъра за глобална енергийна политика на Колумбийския университет.

Енергоемките индустрии, като производството на стомана, стъкло или торове, могат да получат нареждане да не консумират газ или електричество в пиковите моменти на търсенето. На фабрики пък може да бъде платено да затворят. Ако това не помогне за намаляване на търсенето по време на криза, може да има съкращения на доставките на газ за търговските субекти, което означава, че магазините и предприятията може да трябва да затворят, отбелязва Шарпълс.

Страните в Европа могат също така да проведат обществена информационна кампания за намаляване на потреблението.

Отоплителният сезон в Сърбия започва с призив гражданите да пестят енергияНовият министър на енергетиката си постави цел за първите 100 дни

Във Франция например потребителите могат да получат известие за намаляване на потреблението си в пиковите часове (сутрин и вечер) чрез системата EcoWatt, която измерва потреблението на електроенергия в реално време. Съществуват и начини електропреносните дружества да пестят енергия, като например намаляване на напрежението.

Джауме Лофредо, старши служител по енергийна политика в Европейската организация на потребителите, предупреждава, че електрическите уреди може да работят по-зле от нормалното, но ще продължат да работят.

Намаляването на напрежението ще има по-сериозно въздействие по-скоро върху индустрията, отколкото върху потребителите. Френската обществена електрическа компания Enedis информира гражданите, че ще има 5% спад на напрежението, което леко ще намали мощността на електрическите устройства. Мобилните телефони може да се зареждат по-бавно и например яркостта на електрическите крушки ще намалее.

Най-лошият сценарий сред най-лошите прогнози предвижда постоянни прекъсвания на тока.

Enedis, която управлява 95% от разпределението на електроенергия във Франция, съобщи пред Euronews, че локализирани, периодични прекъсвания на електрозахранването ще се използват само като „последна мярка“ - нещо, което не се е случвало през последните десетилетия. Тези действия ще бъдат ограничени до два часа на потребител.

В Пакистан, където спирането на тока е обичайна практика, потребителите се уведомяват предварително, за да може да се подготвя, казва Лофредо.

Ако малък брой държави от ЕС се изправят пред спиране на тока, други биха могли да доставят генератори за електроенергия, отбеляза на свой ред комисарят Янез Ленарчич.

Страните от ЕС трябва да решат на кои индустрии да дадат приоритет при всеки сценарий на криза. Телекомуникационните лобита наскоро призоваха правителствата да ги освободят от всякакви прекъсвания, за да поддържат интернета и мобилните телефонни услуги.