Неуспехът на България да се справи с корупцията и организираната престъпност може да попречи на присъединяването на страната към зоната за свободно пътуване, предаде EU business.

Институтът Отворено общество заяви, че България е на път да покрие всички технически изисквания за присъединяване към шенгенското пространство.

„Но присъединяването към Шенген не е само въпрос на покриването на технически критерии. Това е също така политическо решение и въпрос на доверие", пише анализаторът на Отворено общество Георги Ангелов.

„Това е част от контекста на българските отношения с ЕС", смята той, визирайки замразяването на 220 млн. евро от ЕС.

България и Румъния се присъединиха към 27-членния съюз през 2007г., а трябва да се присъединят към Шенгенската зона през 2011г.

Големият въпрос е дали постоянните обвинения в корупция ще попречат на присъединяването към Шенген и еврозоната.

Подобно предположение се съдържаше в проекта на мониторингов доклад за страната, но беше премахнато от финалния вариант на текста, съобщава БГНЕС.

Припомняме, че вчера заместник-министърът на Министерството на външните работи Милен Кремедчиев отхвърли подобни твърдения.

"Засега нямаме опасения за влизането ни в Шенген", заяви той.

През юни 2009 г. ще започне проверката на нашите консулски служби. Ако не отговаряме на критериите шенгенската комисия ще наложи следваща проверка 6 месеца по-късно, като проверките могат да бъдат приложени неограничено, което отлага членството ни .

Слабото звено според министъра е в усвояването на шенгенските фондове. До момента България е изготвила 6 проекта, като очакваме да бъдат сключени договори.

При това присъединяването ни към Шенгенската зона зависи и от напредъка на Румъния, обясни Керемедчиев.