Европейските депутати подкрепят предложенията на Комисията за намаляване на административната тежест, както се подчертава в приетата днес резолюция за годишната политическа стратегия на Комисията за 2009 г. В същото време те припомнят своята ангажираност за постигане на 25% намаляване на административната тежест към 2012 г. Резолюцията беше приета с 304 гласа "за", 240 "против" и 23 "въздържали се".

Тя изтъква значимостта на енергичното прилагане на Лисабонската стратегия, като се акцентира върху взаимната връзка между икономическото развитие, социалния прогрес и опазването на околната среда за изграждането на динамична и новаторска икономика, информират от електронния портал на ЕП.

Депутатите приветстват закъснялата подкрепа за малките и средни предприятия, полагаща основите на предстоящия Европейски акт за малките предприятия, като изискват едновременно с това установяването на финансова рамка и законодателство за тяхното подпомагане. В същото време се отправя предупреждение срещу неправилното използване на тези инструменти за затваряне на националните пазари, което ограничава европейската конкурентоспособност и избора на потребителите.

Документът изтъква "изключителното значение на запазването на стабилността на финансовите пазари и възвръщането на доверието на потребителите в контекста на настоящата финансова криза". В този контекст е необходимо ЕС да разработи надзорни мерки за увеличаване на инвеститорската прозрачност, да подобри финансовия надзор и да извърши оценка на ролята на рейтинговите агенции.

Европейският парламент приветства решителността на Комисията да продължи своята дейност в областта на финансовите услуги на дребно, тъй като интеграцията в тази област е все още минимална, като в същото време призовава ЕК "строго да следва изпълнението на Директивата за потребителските кредити".

Европейските депутати изразяват съжаление за ниската степен на приоритетност, дадена от Комисията на проблемите на културата и образованието в Годишната политическа стратегия за 2009 г. Същевременно те искат от ЕК да консолидира Европейското образователно пространство, като подобри качеството, ефективността и достъпността на системите за образование и обучение на ЕС.