След повече от седем месеца от началото на войната на Кремъл в Украйна руската промишленост за ядрено гориво остава видимо незасегната от европейските санкции. Въпреки осемте пакета санкции, целенасочените мерки срещу износа на енергия и призивите от Украйна за налагане на пълно ембарго върху ядрената търговия, доставките на ядрено гориво към страните-членки на ЕС продължават да си проправят път от Русия, пише CNBC, отбелязвайки, че България и Унгария са сред държавите, които най-силно се противопоставят на ограничението на вноса на ядрено гориво.

“Абсолютна лудост” е блокът да продължи да финансира Кремъл, като игнорира търговията с ядрено гориво на Русия, казва Ариадна Родриго, мениджър за устойчиво финансиране на ЕС в екологичната група Грийнпийс.

„Ако правителствата на ЕС са сериозни за спирането на войната, те трябва да прережат пъпната връв на европейската ядрена индустрия към Кремъл и вместо това да се съсредоточат върху ускоряването на спестяването на енергия и възобновяемите енергийни източници“, допълва Родриго.

Осмият пакет от санкции на Европейската комисия не включва мерки спрямо вноса на руско ядрено гориво. Вместо това фокусът е върху руските петрол, газ и въглища. Те са част от по-широка стратегия за засилване на икономическия натиск върху Кремъл.

ЕС одобри осмия пакет санкции срещу МоскваТой включва ценови таван за руския петрол

Унгария и България се открояват най-силно в противопоставянето си на санкциите срещу руския уран и други ядрени технологии миналата седмица, смята Родриго.

Според активистите настоящите забрани на ЕС за сектора на ядрена енергетика на Русия крият множество вратички за заобикаляне. В сила е например забраната за достъп до пристанища на кораби под руски флаг за превоз на ядрено гориво. Те искат по-строги мерки, за да се намали зависимостта на блока от Русия.

В тази посока са и исканията на украинския президент Володимир Зеленски.

„Руският ядрен терор изисква по-силен отговор от международната общност – санкции срещу руската ядрена индустрия и ядрено гориво“, каза той в Twitter още през август тази година. Съвсем наскоро висш икономически съветник на Зеленски повтори това искане, като каза, че е „изключително важно да се наложат санкции не само върху руския петрол“.

Олег Устенко призова в края на септември всичко - нефт, газ, уран и въглища, да бъде забранено, “защото те използват тези пари, за да финансират тази война“, съобщи Асошиейтед прес.

Енергийното влияние на Русия надхвърля петрола и газа

През април резолюция на Европейския парламент призова за „незабавно“ ембарго върху руския внос на ядрено гориво и поиска от държавите-членки да спрат да работят с държавния ядрен гигант на Русия „Росатом“ по съществуващи и нови проекти.

Всеки ход за прекъсване на зависимостта от него обаче е болезнен, тъй като Русия е доминираща на глобалния пазар на ядрено гориво. Освен това “Росатом” е в сърцето на зависимостта на Европа.

Ядрена енергетика в ЕС: Каква е позицията на страните членки? В ЕС тя е призната за съответстваща на концепцията за устойчиво развитие, а ядрената енергия – за „зелена“

С подкрепата на Владимир Путин “Росатом” не само доминира в гражданската индустрия, но също така отговаря за руския арсенал от ядрени оръжия и в момента наблюдава окупираната атомна електроцентрала Запорожка в Украйна.

В момента в Европа има 18 руски ядрени реактора. Част от тях са във Финландия, Словакия, Унгария, България и Чехия и разчитат на “Росатом” за доставка на ядрено гориво и други услуги. Подчертавайки мащаба на влиянието на Русия в ядрената енергетика в някои държави-членки, въпреки че настъплението на Кремъл в Украйна продължава, в края на август Унгария обяви изграждането на два нови ядрени реактора от Росатом.

Данни на Агенцията за доставки на Евратом показват, че най-големите доставчици на уран за ЕС за миналата година са Нигер (24,3%) и бившата съветска република Казахстан (23%). На трето място е Русия (19,7%)-

През 2021 г. ЕС плати около 210 милиона евро за внос на суров уран от Русия, според оценки на Investigate Europe, а други 245 милиона евро бяха платени за внос на уран от Казахстан, където добивът на ядрено гориво се контролира от “Росатом”.

„Тук говорим за сериозна сума пари“, каза Родриго от Грийнпийс, отбелязвайки, че тези оценки отчитат само вноса на уран, а зависимостта на ЕС обхваща услуги по цялата верига на доставки.