На фона на политическата криза проблемите в различни браншове у нас се задълбочават. Зърнопроизводители са в протестна готовност заради внос на украинско зърно, който подбива цените, в Добричко реколтата на слънчоглед е под въпрос заради набези от гъсеници, а в Южна България все повече хора се отказват от поминъка си на земеделци, защото са изправени пред нерешими финансови ребуси. Хората няма къде да продават продукцията си, не получават достатъчно субсидии и просто сменят попрището си – много често в посока чужбина.

Земеделските стопани не съумяха да се справят с набезите на ливадната пеперуда, защото този вредител им е непознат от повече от половин век.

"Изключително големи огнища са в цяла Добруджа. Трябва да се направи обследване. Колегите ще разберат какво са загубили по време на жътва, но факт е, че този неприятел – ларвата обезлистява слънчогледа. И на практика в момента, в който той сега трябва да налее семе, той няма да успее да го направи", споделя Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.

За два месеца: Цените на едро на храните у нас с над 9% спадЦената на оранжерийните домати тази седмица падна със 7.1 на сто до 2.24 лева за килограм, а на оранжерийните краставици се покачи с 3.2 процента до 1.62 лева за килограм

В землището на земеделската кооперация в село Владимирово до момента са засегнати 2000 дка.

"Над 50% нападението е стигнало до най-високия лист на слънчогледа и е нападнало и питата. В другите площи все още е в начален стадий – започва да изгризва долните листа и съответно се оформя като какавида", твърди Вяра Христова, агроном

Вредителят зимува в люцернови и лавандулови полета, затова за Вяра Христова е необяснимо как се е появило огнище в средата на слънчогледовия блок. По-опасното е, че на практика е всеяден, съобщава Нова.

Русия и Украйна подписват в Истанбул споразумение за износа на зърноДнес в Истанбул се предвижда да бъде подписан меморандумът за износа на зърно от Украйна към световните пазари

На 77 години цяла сутрин Димитър Божиков проправя път на водата към малката му градина. Трудът му на полето пари не носи, само ядове. Земеделецътот село Долна Градешница отглежда дини. Но пазар за тях няма.

На съседната нива е Димитър Йорданов. Мълчаливо той събира люцерна за двете си кози. И разказва за тазгодишните си земеделски премеждия. "Лозята бяха унищожени от град. Положението е много лошо", споделя той.

В такава безизходица са огромна част от българските земеделци.