Както се очакваше, българското правителство оцеля при пореден вот на недоверие, но това няма да накара причините за вота – корупцията и организираната престъпност, да изчезнат, пише в коментар на британския вестник Financial Times, цитиран от „Фокус“.

Депутатите в България внасят предварително обречени вотове на недоверие сякаш бързат да не излязат от мода. Това беше четвъртият вот на недоверие срещу дясноцентристкото популистко правителство след идването му на власт преди три години. Предишната социалистическа администрация също бе изправена пред подобни безсмислени упражнения, които бяха подкрепени от мнозина, които сега са на власт.

Но последният вот на недоверие бе породен от две сериозни събития – от болезнения доклад на ЕК за усилията на България да се справи с корупцията и организираната престъпност и прогреса в съдебната реформа и от предполагаемите пропуски от страна на правителството в сферата на сигурността във връзка с атентата на летище Бургас през миналата седмица, при която загинаха петима израелци и един българин.

Ако оставим настрана последния въпрос (съмнително е дали някое друго българско правителство или пък правителство в региона би предотвратило атентата) и очевидния опортюнизъм и двуличие на опозицията (която също има да отговаря на редица въпроси за корупция по време на собственото си управление), то няма никакви съмнения, че България има сериозни проблеми. И за пореден път ЕС и други институции подчертаха корупцията и организираната престъпност.