Управляващи и опозиция призоваха в дискусията в парламента за активни действия за преодоляване на последствията от световната финансова криза. Разискванията са по питането на Иван Костов от ДСБ към премиера Сергей Станишев за правителствената политика в условията на кризата.

Според Евгений Иванов (Коалиция за България) трябва да се търсят мерки срещу ефекта, който вече се проявява, върху реалната икономика. Правителството и БНБ се държат адекватно чрез намаляване на изискуемите резерви на търговските банки и освобождаването на свежи ресурси, посочи той. Според него е необходима и капиталова стабилизация на банката за развитие, да се отдели особено внимание на експортно ориентираните предприятия и да се увеличи кредитният режим на агенцията за транспортно застраховане.

Ако банковата ни система засега е стабилна и устойчива, то реалната ни икономика със сигурност ще усети смразяващия полъх от финансовата криза, каза Алиосман Имамов от ДПС. Според партията през следващите месеци действията трябва да бъдат насочени към факторите, оказващи най-силно положително влияние на икономическия процес: високо качество на човешкия капитал - солидно образование и висока квалификация, развити технологии и иновации, стабилна политическа обстановка, отвореност на икономическите и информационните системи, стабилни обществени институции и добра инфраструктура.

От "Атака" смятат, че е необходимо да бъдат одържавени някои фирми, които са били държавни в миналото, както и пълно гарантиране на влоговете. Заместник-председателят на партията Павел Шопов призова премиера Сергей Станишев при срещите с колегите си да защитава не абстрактен общ интерес, а българския.

Лидия Шулева (БНД) смята, че реакцията на правителството във връзка със световната криза изостава и далеч не е проактивна и изпреварваща. "Чакаме кризата, или нейните проявления, да се появят на парадния вход на банковата система", добави тя. Правителство, парламент, компании и потребители, по думите й, трябва да преминат в защитен режим на спестяване, а не да се харчи бюджетният излишък.

Съпредседателят на ПГ на БНС Стефан Софиянски отбеляза, че състоянието на банковата система е стабилно, но проблемът е в българската икономика и в условията, в които тя работи - лош бюджет, свито потребление, инфлация, намаляване на инвестициите. Трябва да потърсим механизми да отворим вътрешния пазар и да инвестираме в инфраструктурата, смята депутатът от БНС.

Независимият депутат Еленора Николова посочи, че съществува опасност през пролетта да има фалити на малки фирми, защото, желаейки да бъдат конкурентоспособни на европейските, българските фирми "са се хвърлили на кредитите", без да вземат предвид намаляващата покупателна способност на хората.

Източник: БНР, Снимка: БГНЕС