Отмяна на воаяжите със служебна цел заради първите случаи на коронавируса у нас. Това решение беше взето от големите фирми у нас.

Компаниите карат служителите си да ползват конферентни разговори чрез чат приложения и електронната си поща, вместо да пътуват, съобщава вестник Монитор. Освен това браншовите организации съветват членовете, ако се налагат командировки, те да бъдат подложени на задълбочена оценка на риска.

Сред препоръките са - където е възможно, преминаване на домашен режим на работа, за да се намалят струпванията на хора на едно място. Пред „Монитор“ шефове на предприятия коментириха, че вече са накарали служители да работят у дома, за да тестват информационните системи и достъпа от разстояние до вътрешните мрежи.

Фирмите да проведат извънреден инструктаж по ЗБУТ и прилагане на допълнителни хигиенни изисквания, съветват от Българската стопанска камара. „При необходимост може да се създадат и кризисен щаб към предприятието и разработване на антикризисен план, който да бъде приложен в случай на настъпване на кризисно събитие“, кометира главният секретар на работодателската организация Добри Митев.

Работодателите със служители, пътували в засегнати райони със или без известен контакт с човек, заразен от COVID-19, трябва незабавно да ги пренасочи към общопрактикуващ лекар, преди връщането им на работното място, потвърждаване на точното място на пътуване, проследяване на състоянието в рамките на 14 дни след завръщането в случай на назначена карантина.

За защита на бизнеса от загуби браншовиците съветват да оценяване веригата на доставките и рисковете в краткосрочен и средносрочен план за изчерпване на суровини и материали, идентифициране на алтернативни доставчици. В случай на риск от пълно или частично неизпълнение на договорни задължения, възникнали преди разпространението на коронавируса, незабавно информиране на контрагента за наличието на непреодолима сила.

При необходимост фирмите могат да се обръщат към браншовите организации за издаване на сертификат за непреодолима сила. Но при възлагане или поемане на нови поръчки, свързани с производство или доставка на материали, стоки или услуги в държави, в които действат ограничителни мерки или са определени като рискови, трябва да се съобрази нивото на риск от забава и неизпълнение, тъй като това обстоятелство няма да се третира като непреодолима сила.

По-малко от 12 часа след обявяването на първите два случая на коронавируса COVID-19 в Плевен и Габрово броят на доказано заразените се удвои и те станаха четирима. Двамата заразени в Плевен и двамата в Габрово са били в контакт в болниците, в които са лежали.

Изследвани са общо 24 порби от Плевен и 46 от Габрово на хора, които са били в контакт с първите двама с коронавируса - 27-годишен мъж от Плевен и 75-годишна жена от Габрово. Вчера сутринта положителна проба за коронавирус е дал и мъж на 61 години, който е лежал в същата клиника по пулмология и фтизиатрия в Плевен, както и жена от Габрово, която е от медицинския персонал на болницата.

Вече тече процедура по установяване на контактните лица с вторите двама заболели, съобщи началникът на Военномедицинска академия (ВМА) генерал-майор Венцислав Мутафчийски. Той поясни, че продължава изследването и на други пациенти, които имат симптоми на остри респираторни заболявания.

14 проби от ВМА са изследвани вчера през деня и всички са отрицателни.Това каза ген.-майор Венцислав Мутафчийски на редовни следобеден брифинг на Националния оперативен щаб за мерки срещу коронавируса. “Голям е броят на контактните лица, които се изследват. Само в Габрово са 140. В Плевен все още не е установен окончателният брой на контактните лица", обясни ген. Мутафчийски.

"Има поголомен скрининг на персонала в болниците, дори на такива, които са без симптоми. Екипите от щаба не спят повече от 48 часа вече, за да идентифицират, извикат и вземат проби от контактните лица", допълни шефът на щаба.

На въпрос на "Монитор" той съобщи още, че подозрителни пациенти ще се извозват до лечебни завдения с линейки, които след това щателно се дезинфекцират. Медицинските екипи са снабдени с предпазно облекло. В Клиниката по психиатрия на ВМА няма все още настанен нито един карантинен пациент. Тя беше освободена миналата седмица, за да поема нови евентуални случаи.

В София Александровска болница и "Пирогов" отделят две звена за хора, които евентуално ще бъдат поставени под карантина в столицата, каза още шефът на ВМА. “Считаме, че единият нулев пациент с коронавирус е дошъл от Гърция". Това обяви премиерът Бойко Борисов на извънредното заседание на МС вчера, което се проведе след потвърждаването на четири положителни проби на българи.

Шефът на оперативния щаб и началник на ВАМ ген.-майор проф. Венцислав Мутафчийски посочи, че са издирени контактните лица по първа линия на инфектираните. Техни проби са предадени за изследвания. 24 са общували с 27-годишния заразен мъж от Плевен, 46 са контактните лица със 75-годишната жена от Габрово. По думите му предстои да бъдат установени и втора линия контактни лица, които ще бъдат тествани.

Към момента двете болници - в Габрово и в Плевен, са поставени под карантина с обявен режим на прием само по спешност. Ген.-майор проф. Мутафчийски предложи здравният министър Кирил Ананиев да издаде заповед, според която в тях да бъдат приемани само спешни пациенти със сърдечно-съдови заболявания, неврологични заболявания като инсулти и спешна хирургична помощ.

По предложение на премиера Борисов кабинетът прие решение Министерството на здравеопазването да обезпечи всички необходими маски, защитни облекла, а където е необходимо, да бъдат преоборудвани отделения с нови легла и всичко необходими за евентуални пациенти с коронавирус. Министър-председателят подчерта, че финансови средства са осигурени.

“Считаме, че единият нулев пациент е дошъл от Гърция, но вече имаме и много италиански фабрики, които в България работят", коментира премиерът. По-късно през деня Мутафчийски уточни, че версията за нулевия от Гърция е отпаднала.

Борисов изтъкна още, че всички засегнати държави са забранили износ на медицински, санитарни материали. България има още около 4000 новоплатени теста плюс близо 3000 в наличност. „Считаме, че са абсолютно достатъчни", допълни още Борисов и изтъкна, че с Турция са договорени 50 000 маски.

Премиерът съобщи, че във Велико Търново има производство на антибактериален плат. Военното министерство е натоварено да установи как да се организира производството им. До месец ще могат да бъдат произведени 3 млн. санитарни маски. Премиерът каза още, че големите вериги магазини държат запаси за по 30 дни напред. Няма смисъл хората да се запасяват с храни, каза още той.

МС прие предложението на Националния оперативен щаб и всички спортни и културни мероприятия на закрито, не само в засегнатите от коронавируса региони, ще бъдат забранени. Първоначално щабът искаше забраната да е само за засегнатите региони, но министърът на културата Боил Банов предложи ограничението да бъде на национално ниво. „Тези предложения не са препоръчителни, а императивни“, подчерта ген.-майор Мутафчийски.

Министрите пък имат забрана да напускат министерствата. „Искам да сте ми на разположение 24 часа, както е щабът. Ананиев да подпише заповедите, заминаваш за Плевен и Габрово, лично проверяваш маски, облекла, ако трябват, допълнително доктори инфекционисти да се дадат“, добави министър-председателят.

254 са болничните листове с карантина за коронавируса в цялата страна от 17 февруари до 2 март. Това пък каза министърът на труда и социалната политика Деница Сачева. Постоянно наблюдаваме всички болнични листове ежедневно. Тя препоръча на хората, които нямат неотложна нуджа от административни услуги на НОИ, да избягват това. Премиерът Бойко Борисов допълни, че неслучайно е казал да се защитят и социалните работници с маски.

Текстилните фабрики започват производство на маски и костюми

Българската текстилна индустрия започва производството на непромокаеми маски и предпазно облекло за многократна употреба, а за това ще бъде заплатено от Министерството на здравеопазването. Това стана ясно след среща на премиера Борисов с производителите на текстил в МС.

“Трябва ни водонепромокаемо облекло, което можем да произведем и шевовете трябва да са обезопасени, максимално бързо да се направи модел, кройка. Не става въпрос за печалби. Трябва да проявим патриотизъм и да покажем, че можем да се обединим в борбата с вируса”, каза министърът-председателят по време на срещата. Преди това министрите гласуваха забрана за износ на санитарни материали. Премиерът разпореди на ДАНС и МВР да следят за спекула с тях.

Междувременно икономическият министър Емил Караниколов съобщи на брифенг, че българските производители на санитарни маски и защитни облекла са се ангажирали да работят без печалба или с минималните до 10 на сто, докато изпълняват форсмажорната поръчка на държавата. Болниците в момента разполагат с материали за един месец. 111 000 са поръчките за защитни облекла на месечна база, като тук се включват не само за медицинските лица, а и за социалните работници и граничните полицаи.