Година и половина след присъединяването си към Европейския съюз България прави преоценка на реалността, пише в днешния си брой „Файненшъл Таймс“.

Страната има стабилен икономически растеж, но все повече се засилва недоволството заради голямата разлика със стандарта на живот и социална защита в Стара Европа, коментира изданието.

Потребителите протестират срещу високите цени на горивата в България. Новопланираното увеличение на тока, парното, природния газ и на билетите за градския транспорт може да предизвика недоволство от много по-голям мащаб, посочва "Файненшъл Таймс".

Засега глобалната финансова криза се отразява умерено на страната. За 2008 г. очакваният икономически растеж е 5%, който остава сред най-високите в ЕС. Най-сериозно засегнат е стоковият пазар, въпреки че много от големите български компании взеха решение да излязат на основните международни борси.

България е конкуретноспособна в сектори, които са решаващи за глобалната икономика, като транзита на енергийни ресурси, хранително-вкусовата промишленост и земеделието.

Дори нещо повече надеждите на Европа за диверсификация на доставките на природен газ се възлагат на маршрути, които свързват ЕС с източници на енергоресурси от Каспийския регион и Близкия изток. В този случай България и като цяло Югоизточна Европа играят ключова роля в плановете за енергийна сигурност на ЕС, подчертава изданието.

Източник:БГНЕС