Първата основа реформа в България, без която нищо друго не може да потръгне, е реформата на съдебната система.

Много анализи стигат до въпроса, че в България правораздаването има сериозни проблеми. Това води до проблеми на няколко нива. На първото ниво хората нямат сигурност в имуществените си прав, каза Георги Ганев, програмен директор по икономически въпроси в Център за либерални стратегии, по време на форума "Шумът на парите", организиран от Profit.bg.

Оказва се, че тези права, които трябва да бъдат спазвани и налагани от държавата, се прилагат избирателно, за някои важат, за други не, те се и тълкуват по най-различни начини.

Поради това се изпразва съдържанието на понятието правила и се връщаме към феодализъм, където това какви права имаш и какво можеш да правиш се определя от някой господар, заяви Ганев.

Очевидно добър бизнес не може да се прави в условията на феодализъм. В такава среда няма как да има дългосрочен икономически растеж.

Положението с правораздаването в България, за съжаление, се влошава. В този смисъл, това е ключова реформа, заяви икономистът.

Откъм перспективи, погледнато от вътре, от самата съдебната система се вижда, че някаква част от хората в нея сякаш желаят да се променят към по-добро.

Това прелива в административното прилагане на правила, когато говорим за комисии, за държавни агенции, които в крайна сметка започват да играят ролята на хванати в плен на частни лични интереси и започват да ги обслужват за сметка на всички останали.

Другите две ключови реформи в България, свързани с човешкия капитал, това са реформите в образованието и в здравеопазването, посочи Ганев

В образованието структурата трябва да се промени така, че това, което се доставя на българските граждани, да отговаря на нуждите на българския и чуждите пазари, с които България е интегрирана, посочи Ганев.

При здравеопазването ключът на реформата е промяна на стимулната структура. В момента в България системата е тава, че никой не получава награда, когато човек не се разболява, което е най-доброто здравеопазване.

И никой не получава наказание, когато човек се разболява, с изключение на самия човек, разбира се.

Поради това цялата система върши едни други работи, за които гледаме в телевизионните репортажи, най-вече със скрити камери, посочи експертът.

Няма стимул за предпазване от разболяване. Цялата система разчита на това да се разболееш и после някой да те излекува. Никой не получава награда за това хората да не се разболяват. Това се държи основно поради структурата, която е държавен монопол.

Необходима е още реформа на трудовия пазар, където има сериозни пречки за намиране на работа. Те са от всякакво естество, включително системата на финансиране на пенсионното осигуряване и стимулите за хората да се осигуряват. Опираме до осигурителните прагове и минималната заплата, несъобразяването с контекста в различните сегменти, включително географски на този пазар, които са много разнородни.

София е едно, Разград е друго. Не може да се прилага една и съща рамката, която в София не пречи, но в Разград е огромна пречка, заяви Ганев.

Другата ключово важна система е енергетиката. Ключов въпрос е достъпът на хората до енергията и най-вече на производителите, на предприемачите до евтина енергия. В момента този държавен монопол, който представлява НЕК, задушава всякакъв стимул да се работи по това ползващите за производство енергия да я имат налична на възможно най-ниската цена.

Програмата, както и повече подробности за Шумът на парите могат да се намерят на profit.bg/forum.

Форумът Шумът на парите се осъществява със съдействието на ВИП спонсорите Уникредит Булбанк, Vivacom и Галакси Инвестмънт Груп, както и спонсорите Трейс Груп Холд, София Интернешънъл Секюритиз, ЛУКС ИМОТИ, консултантска къща Амрита, Peugeot и Борика Банксервиз.

Медийни партньори на събитието са fakti.bg, offnews.bg, novini.bg, kaldata.com, imot.bg, economic.bg, сп. Forbes, сп. Икономика, агенция Фокус, pariteni.bg и SeeNews.

Организационен партньор на събитието за поредна година е агенцията за връзки с обществеността AMI Communications България.