Гръцките гласоподаватели се отправят към избирателните бюра за участие в избори, провеждани под сянката на придобиващата застрашителни размери рецесия като опозиционните социалисти се очаква да се върнат на власт, предаде АФП.

Ръководена от бившия външен министър Георгиос Папандреу, син на покойния премиер Андреас Папандреу, социалистическата партия ПАСОК води с 5-7 пункта пред управляващите консерватори в публикуваното последно преди изборите проучване отпреди две седмици.

Премиерът Костас Караманлис обяви предсрочни избори по средата на своя четиригодишен мандат на партията му "Нова демокрация", опарена и разстроена от корупционни скандали, сблъсквайки се с нарастващи трудности да управлява на фона на тежката икономическа криза, която преживява страната.

Държаща се на повърхността с години от ръст на растежа около 4 %, частично дължащи се на фондовете от ЕС, Гърция сега е на ръба на рецесия с ръст на производството, клонящ към нула. Общественият дълг, един от най-високите в еврозоната, се очаква да надхвърли 100% от БВП тази година и ЕС постави страната под наблюдение през април заради изключителния й бюджетен дефицит.

Макар че ориентираната към услугите икономика на страната избегна най-тежките ефекти на световната финансова криза за месеци, при очаквана загуба от около 3 милиарда долара от туризма и корабостроителната индустрия, които конституират главните източници на приход ще бъде тежък удар. Ако бъде преизбран, 53-годишният Караманлис възнамерява да реши въпроса с двегодишна политика на строги икономии.

Огромните обществени харчове се разминаха с усилията на партията по време на петте й години на власт. 57-годишният Папандреу предлага засилване на икономиката с увеличаване на заплатите и пенсиите над средната инфлация през 2010. Той обяви 100-дневен план за засилване на пазара, създаване на работни места и изчистване на обществените финанси.

Той също така възнамерява да преговаря по нов 3-годишен пакт за стабилност с Еврокомисията. "Готови сме да преговаряме по тези въпроси по силен и динамичен начин с Европейския съюз", изтъква той. П

овечето анализатори са единодушни, че ПАСОК си е осигурила победата срещу умореното правителство на Караманлис, натоварено със скандали и на моменти изглеждащо неспособно да наложи политиката си с почти единия си глас мнозинство в парламента. Според сегашния избирателен закон социалистите се нуждаят да спечелят 40-42 % от гласовете за работещо мнозинство в парламента.

Източник/БГНЕС