Руският гигант „Газпром“ обеща на Европейската комисия (ЕК) да не търси обезщетения заради прекратяването на проекта „Южен поток“, както и да премахне някои ограничения в договора с България, съобщи еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер.

Готовността на компанията да се съобрази с регулациите в Европейския съюз е в опит да избегне огромни финансови глоби за господстващо положение на пазара.

Доказването на монополно положение може да донесе глоба, равна на 10% от глобалните приходи на компанията.

„Газпром“ предлага да премахне ограниченията в договора на България, които ѝ забраняват да препродава руския природен газ на други държави и фирми, както и да прекрати надценките при продажбата на синьо гориво у нас и да обвърже изчисляването на цените с конкурентни и прозрачни показатели.

ЕК е оценила предложенията на руската компания като задоволителни, като намира, че ангажиментите отговарят на целите ѝ във връзка с всяко отделно опасение за конкуренцията, а именно като гарантират, че:

- ограниченията за трансгранична препродажба на газ са окончателно премахнати;
- трансграничният пренос на газ на централно- и източноевропейските газови пазари е улеснен;
- цените на газа в Централна и Източна Европа отразяват конкурентните ценови референтни стойности;
- „Газпром“ не може да се възползва от никакви предимства относно газовата инфраструктура, които получаваше от клиенти, възползвайки се от пазарната си позиция в областта на доставките на газ.

„Смятаме, че с ангажиментите на „Газпром“ ще се даде възможност за свободен пренос на газ на конкурентни цени в Централна и Източна Европа. Тези ангажименти разсейват опасенията ни по отношение на конкуренцията и осигуряват перспективно решение в съответствие с правилата на ЕС. Всъщност те спомагат за постигането на по-добра интеграция на газовите пазари в региона“, коментира Вестагер.

Окончателното решение на Брюксел обаче ще бъде взето след 4 май, като междувременно Комисията приканва всички заинтересовани страни да предоставят становища по тях.

Новината идва в края на петгодишно разследване на антимонополните органи на ЕС заради твърдения, че „Газпром“ продава газ на по-високите цени на страните членки от Централна и Източна Европа и налага пречки пред конкурентни компании да ползват изградената вече инфраструктура в региона.

Случващото се е сигнал за размразяване на бизнес контактите между Москва и Брюксел, коментира Ройтерс.

„Газпром“ обещава да спазва ангажиментите в продължение на осем години.