За съжаление, в България структурните реформи се случват, когато се срине нещо, коментира Георги Ангелов, старши икономист във фондация „Отворено Общество“, по време на на форума „Шумът на парите“, организиран от Porfit.bg.

Реформите не се случват, просто защото сме казали, че трябва да се направи нещо. Това се наблюдава в енергетиката. Ние дълги години в ЕС бяхме против либерализацията, пазихме си държавния монопол. Трябваше да се срути тази система, да фалира НЕК, за да се направи сериозна реформа. Това започва да се случва, след като през изминалата година загуби близо 600 милиона лева, посочи Ангелов.

С реформата ще дадем възможност пазарът да действа, тоест тези, които могат да продават по-евтин ток, да го правят, а тези, които произвеждат скъп ток, да отпаднат от пазара. Ако това бе направено преди 5-10 години, щяхме да избегнем всички драми, посочи икономистът.

При нас нещо, което знаем, че е вярно, 10 години не се променя, докато не стане ясно, че ще фалира и ще срути държавата. Положителното е, че повечето неща вече са се срутили, смята Ангелов.

Същото важи и за съдебната система, 9 от 10 хора на улицата ще кажат, че съдебната система не работи. Същото е и с образованието. И там има разбиране, че голяма част от децата не умеят базови неща, като четене, писане, разбиране на текст. И тук нещата вървят към срутване, така че ще има промяна. Колкото по-голям е сривът, толкова повече трябва да са дълбоки реформите. За съжаление, не се учим от чуждия опит, а гледаме да се „опарим“, според експерта.

Пенсионната система вече се струтила в страна, където повече от една трета са пенсионери и повече от половината се пенсионират далеч преди навършване на пенсионната възраст.

В случая дори не говорим за вдигане на официалната пенсионна възраст. Въпросът е тя да е за всички. Не баламите да се пенсионират на 65 години, а всички останали на 40. Не може повече от половината от хората да точат една система. Може няколко процента да я източват, но когато всички източват системата, тя загива, заяви Ангелов.

Реформата, от тази гледна точка, е наложителна и тя е в ход от няколко години, макар и със замръзявания и спирания. Просто веднъж за всички трябва да стане ясно, че няма да има ранно пенсиониране. Ранното пенсиониране в Белгия например е на 62 години. Най-важното е за всички да е равно и справедливо. От там нататък вече с няколко месец вдигане може да се компенсира, но когато е за всички, завърши икономистът.

Програмата, както и повече подробности за Шумът на парите могат да се намерят на profit.bg/forum.

Форумът Шумът на парите се осъществява със съдействието на ВИП спонсорите Уникредит Булбанк, Vivacom и Галакси Инвестмънт Груп, както и спонсорите Трейс Груп Холд, София Интернешънъл Секюритиз, ЛУКС ИМОТИ, консултантска къща Амрита, Peugeot и Борика Банксервиз.

Медийни партньори на събитието са fakti.bg, offnews.bg, novini.bg, kaldata.com, imot.bg, economic.bg, сп. Forbes, сп. Икономика, агенция Фокус, pariteni.bg и SeeNews.

Организационен партньор на събитието за поредна година е агенцията за връзки с обществеността AMI Communications България.