Сега ще видим, когато гръмна, как заглъхва ехото. Така Огнян Герджиков коментира в кулоарите на парламента вчерашното писмо на лидера на партията Сакскобургготски.
Герджиков посочи в познатия ни вече метеорологичен стил, че месец юни е месец на бури, но НДСВ е мощен и сериозен дъб и няма да бъде поразен.

Герджиков изрази надежда НДСВ да остане възможно най-непокътната.
Той каза още, че самият път е този, по който служебно е длъжен да върви и посочи, че като юрист смята, че е възможно конгресът да не бъде легитимиран.

По темата за оставки на министри от НДСВ Герджиков не се ангажира с позиция, а каза, че ако се постави въпросът, ще се помисли.

Пламен Панайотов, спряган за един от бунтарите, бе лаконичен пред журналисти, че НДСВ има сериозен проблем и изтъкна, че винаги в НДСВ са казвали „не" на лъжата, като изрази надежда по този път да могат да излязат с чест от проблемната ситуация.

Николай Свинаров отказа коментар.

Министрите от НДСВ, ръководството на парламентарната група и председателите на парламентарни комисии трябва да подадат оставки заради противоречията, възникнали след последния конгрес на партията.

Това заяви по-рано днес пред Нова телевизия жълтият депутат Олимпи Кътев, като уточни че изразява лично мнение.

„Сменя се политиката и тя се прави с нови лица" - коментира колежката му Антония Първанова пред БНТ.

Припомняме, във вчерашно свое изявление НДСВ лидерът Сакскобургготски в особено остра форма заявява намерението си за "радикални промени" в парламентарната група на жълтите.

По отношение на перспективата на бунтарите за оставане в партията тя заяви: „Ако хората са с чисти помисли, не би трябвало да се цепят, ако преследват лични цели, ще се отделят."

„Не мога да коментирам на кого какви са личните цели, защото не са ми ги споделяли." - допълни Първанова.

Припомняме, Олимпи Кътев първоначално се присъедини към писмото на бунтарите в царската партия „с особено мнение", но впоследствие оттегли подписа си.

„Подписах се с особено мнение, защото не съм съгласен с изводите в писмото, присъединих се към него защото исках парламентарната група да остане консолидирана. По-късно същия ден оттеглих подписа си" - коментира Кътев.

„Това е едва третият конгрес на НДСВ. Не смятам, че има такива кадровици и манипулатори, че да манипулират конгреса. Като цяло конгресът е успешен и полезен" - заяви жълтият депутат по повод на коментарите за нарушения на форума.

По отношение на участието в тройната коалиция той заяви, че НДСВ е в нея защото жълтите смятат, че тяхната икономическа програма се изпълнява.
Според него сътресенията в жълтата партия няма да се отразят на коалицията.

Той изтъкна, че лидерът Симеон Сакскобургготски „винаги е бил за диалог, а не за разцепление".

Припомняме, в обръщението си Симеон Сакскобургготски обвини бунтарите в парламентарната група, че писмото им е плод на лични амбиции и няма нищо общо с морала.

Според заместник-председателя на парламентарната група Борислав Ралчев обаче на конгреса на НДСВ в присъствието на 2500 души са се случили „неща, които опират до морала". Той определи обръщението на Сакскобургготски, като „изключително интересно и съдържателно".

Ралчев коментира, че от думите на колегата му Олимпи Кътев личи негативна оценка, докато според него парламентарната група и министрите на НДСВ работят добре.
Той отказа да коментира въпроса за оставките, като заяви, че те са отделна тема от тази за конгреса, като и за работата на депутатите и представителите на партията в кабинета.

Междувременно зам. министърът на екологията Любка Качакова заяви пред Би Ти Ви, че въпросът за оставки е въпрос на личен избор, но според нея разбунтувалите се депутати „трябва да си отговорят дали са за промените и новия устав", който според нея е революционен за НДСВ. Тя добави, че всеки, който се чувства отговорен, трябва да подаде оставка.

Според нея и съгласните, и несъгласните с решенията на конгреса признават авторитета на Симеон Сакскобургготски. "Ние сме партия със силен и безспорен лидер", добави тя.

Като заместник-министър в действащото правителство Качакова отказа да коментира участието в тройната коалиция, но заяви, че ако обявилите се за излизане от правителството са били запитани дали са за „стабилност и икономическа свобода", те са щели „с две ръце" за заявят подкрепата си.