Коя от многото версии за причините, довели до оставката на Трайчо Трайков, е вярната? Дали е трябвало да си тръгне заради това, че си е позволявал да противоречи на Бойко Борисов? Тези въпроси задава германското издание "Винер Цайтунг", цитирано от "Дойче веле ".

Преди 10 години Европейската комисия оцени България като "функционираща пазарна икономика" - важна предпоставка за присъединяването й към Европейския съюз през 2007 г. Към тази оценка обаче определено могат да се проявят известни съмнения, като се има предвид как Борисов изпраща министрите си в магазините да проверяват цените на яйцата преди Великден или пък заплашва земеделските производители с намаляване на субсидиите, ако се окажат твърде високи, пише авторът Франк Щир.

Министърът на здравеопазването Стефан Константинов трябваше да освободи поста си в резултат на няколкоседмичните медийни дебати за прекомерно високите цени на лекарствата. Неговото място заема едва 33-годишната юристка Десислава Атанасова, досегашна председателка на здравната комисия в парламента. В нейно лице България се сдобива с вече четвърти поред здравен министър от началото на мандата на Борисов преди две години и половина - ясен знак за това, че правителството така и не е изпълнило предизборното си обещание за реформа на съсипаното здравеопазване.

Но докато оставката на Константинов бе до голяма степен очаквана, то тази на министъра на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков бе изненада за мнозина. По отношение на мотива има доста версии, пише Франк Щир и продължава:

Вътрешният министър Цветан Цветанов казва, че Трайков си отивал по "лични причини", Трайков пък казва, че Цветанов го е принудил да подаде оставка. Премиерът от своя страна смята, че Трайков носи отговорността за проваления бизнес форум в Катар - организиран всъщност от външното, а не от икономическото министерство. А финансовият министър Симеон Дянков бил знаел за предстоящите министерски оставки още преди пътуването до Катар, коментира още немският журналист.

Много вероятно е причина за оставката на Трайков да са неговите противоречия с премиера в сферата на енергетиката. Безпартийният Трайков, който преди да стане министър бе прокурист в ЕВН-България, се отнася пределно скептично към планираното изграждане на АЕЦ "Белене" и другите големи руски проекти като газопровода "Южен поток".

Негов заместник стана Делян Добрев.

До момента от правителството на Бойко Борисов трябваше да си тръгнат деветима министри. В лицето на Трайков сега си заминава един от малцината, позволявали си да се противопоставят на властния премиер - например когато Борисов обмисляше увеличение на ДДС или пък по повод подхвърлената заплаха за одържавяване на електроразпределителните дружества.

"С Атанасова и Добрев пускаме в ход тежката артилерия на ГЕРБ", каза Борисов, визирайки партийната принадлежност на новите министри.

Само че ако разчита на партийни воини, а не на експерти, правителството надали ще се справи с нерешените проблеми в здравеопазването, нито пък ще успее да задвижи икономиката, завършва анализа си Франк Щир.