След близо 2 часа спорове депутатите решиха освен за работодателя да има глоба и за работници, който нямат сключен трудов договор. Това стана с промени в Кодекса на труда, гласувани от парламента на второ четене. 87 депутати бяха "за", 19 - "против" и двама се въздържаха, предаде БТА. В момента санкцията за шефове, наели работници без договор, е между 1500 и 15 000 лв.

Наказанието за работника ще е глоба в трикратен размер на личните осигурителни вноски за задължително социално и здравно осигуряване, определени върху минималния осигурителен доход за съответната дейност. Парите ще се превеждат във фондовете на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса.

Министърът на труда Тотю Младенов разясни, че целта е борба със сивия сектор. Парите от санкцията отиват в осигурителната сметка на работника, по този начин не го наказваме, а го стимулираме, категоричен бе Младенов.

Подавате опасни сигнали към хората, предупреди той социалистите, казвате им така - работете без трудови договори, няма да имате права за майчинство, за безработица, за пениси. Това ли е вашият призив, попита министърът депутатите от левицата.

От левицата поискаха глобата за работника да отпадне. Не е нормално в държава, която е на първо място по ръст на безработица в ЕС, да се опитвате да наказвате работника, възрази председателят на социалната комисия Драгомир Стойнев.

Мая Манолова пък цитира данни на синдикални и работодателски организации, според които през 2011 г. спрямо 2009 г. без работа са останали над 350 хил. души, а безработицата е в рамките на 15 процента. Това, по думите й, означава, че натискът е от работодателя към работника и работникът остава "в ъгъла".

Председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев коментира, че предложението ще има ефект и е много правилно. Според него обаче е твърде голяма ножицата при глобата за работодателите - от 1500 до 15 000 лв.