6000 фирми са нарушили трудовото законодателство и ще бъдат глобени. Това стана ясно на подписване на споразумение между НАП, НОИ и Главната инспекция по труда (ГИТ).

Директорът на приходната агенция Красимир Стефанов обясни, че фирмите са допускали основно два вида нарушения. Едните не са подавали втората задължителна декларация за размера на дължимите суми за осигуровки към НОИ. Другите - са подписвали договор със задна дата от една година, без да внасят осигуровки на служителите си.

За първия вид нарушения работодателите ще бъдат глобявани до 5000 лева, а за второто санкцията е 15 000 лева.

Стана ясно още, че броят на самоосигуряващите се лица спрямо периода от 2009 година е намалял със 17 000, след като облагаемият доход нарасна на 460 лева. В момента самоосигуряващите се са 197 000. Приходите в бюджета на НОИ от самоосигуряващи се лица е нараснал до 210 милиона лева.

Шефката на осигурителния институт Христина Митрева подкрепи идеята, изложена от синдикатите вчера на заседанието на Тристранния съвет, 2% от здравноосигурителната вноска да преминат към фонд "Пенсии". Тя заяви, че е по-добре средствата да влязат във фонда, отколкото в резерва на Здравната каса, който не се разходва ефективно.

За такъв вариант съобщиха вчера от КНСБ: намаляване на здравната вноска с 2% за сметка на реципрочно увеличаване на вноската за пенсия. Идеята обаче не се обсъжда сериозно, все още.

Вследствие на реформите по отношение на болничните за първите 9 месеца на годината броят на издадените болнични листа е намалял с около 14%. Заради увеличения осигурителен доход са изплатени с 4% повече обезщетения, обяви Митрева.

Проверките на Главна инспекция по труда до момента са констатирали 2000 души, които са работили без трудови договори. Средствата от забавени трудови възнаграждения са 73 млн. лв. От ГИТ ще продължават проверките основно насочени към земеделските производители и предприятията със сезонен характер.

От НАП имат да събират между 700 милиона лева и 1 милиард лева от осигурителни вноски. Ръководството на агенцията е на мнение, че приходната част ще се изпълни на 100% до края на годината.

Преди дни председателят на парламентарната здравна комисия Десислава Атанасова съобщи, че се обсъжда идеята, който не си е платил здравните или пенсионните осигуровки, да не получава лична карта, задграничен паспорт и шофьорска книжка.

Източник: БГНЕС