България иска да въведе еврото веднага, но съзнаваме, че не сме готови. Това заяви пред Дарик радио финансовият министър Владислав Горанов.

Това, което заявих от Вилнюс беше, че настоявам членовете на ЕС, които вече ползват евро, да кажат на България какво очакват от нея като структурни, дори политически мерки, за да ни позволят в един средносрочен хоризонт - 2018 г. да направим първата стъпка. Все още тези държави не казват, аз започнах преговорите, добави Горанов.

Той отбеляза, че европейската интеграция се състои от членство, Шенген, еврозона. "Ние сме на първото стъпало и ни се даде ясно да разберем, че следващите стъпки ще са изпитание, което няма да е само на техническа база", заяви Горанов. Според него, има много индикатори, които могат да измерят дали сме подобрили нещата.

За въвеждането на еврото плюсовете са много повече от минусите категорично. Когато станем член на еврозоната ще правим вноски към фондовете, свързани с поддържане стабилността на еврото. Вярно е, че влизането в еврозоната предполага определени вноски във фондовете, създадени като механизми за устойчивост на еврото, повтори Горанов.

За бюджета Горанов каза, че за 2015 г., когато предварително са направили консервативни оценки за приходната част, не вижда рискове бюджетът да не може да издържи на първоначалните си оценки.

По отношение на ареста на шефа на митница Свиленград Тодор Караиванов, финансовият министър коментира, че показателите на служителите на митницата в Свиленград като събираемост и пресичане на контрабанда са се подобрили. "Очевидно обаче системата е уязвима към корупционен натиск и много лесно можете да си напазарувате. Виждаме как усилията на правителството дават резултат и в двете посоки, този човек показа, че митническото звено в Свиленград може да събира по-добре, но ако си е позволил да вземе подкуп, няма да има никаква толерантност", подчерта Горанов.

Според него, не е добра идея да се продават миноритарни дялове от български предприятия като БЕХ, тъй като няма да се получи добра цена. "Има сили, които имат интерес от дестабилизация на България - без да смятам, че има някакви апокалиптични сценарии, се забелязват съзнателни опити за внушение и съзнателни усилия за дестабилизация. Примерите са с ЕРП-тата и внушенията за банките", добави той.

"Ако се запази темпото на събиране на приходите, аргументите ми да не се дадат великденски добавки ще са малки", каза още финансовият министър