България губи годишно около 1.2 милиарда лева, защото имаме сгради, които не са на необходимото ниво за енергийна ефективност. Това съобщи днес във Варна на семинар на тема енергийна ефективност, организиран от НДСВ, зам.-министърът на икономиката и енергетиката Лъчезар Борисов. Той обясни, че за постигане на енергийна ефективност е необходимо на първо място на сградите да бъде направен енергиен одит.

В момента в страната има лицензирани над 70 фирми, занимаващи се с тази дейност. След изготвяне на одита се търсят методите за финансиране на набелязаните от него мерки за повишаване на енергийната ефективност. Един от вариантите за финансиране е чрез фонда за енергийна ефективност. По думите на зам.-министъра, друга финансова рамка е оперативна програма "Конкурентноспособност".

Лъчезар Борисов коментира още, че министерството е приело предложението на Агенцията за енергийна ефективност през следващата година да се увеличат средствата за обследване на обществени сгради - държавна и общинска собственост - за енергийна ефективност - от 2 на 6 милиона лева.

По друг начин стои обаче въпросът със саниране на частните жилищни сгради. По думите на зам.-министъра, проблемът при тях е свързан с многото собственици. Според него за саниране на такива сгради най-напред е необходимо живеещите да изградят съвет и едва
тогава да пристъпят към дейности за увеличение на енергийната ефективност. Вариант за намиране на средства е чрез надстрояване или пристрояване към сградата.

Един път създадени тези жилищни съвети могат да кандидатстват за финансиране и от ЕС.