Имаме около 700 сигнала, голяма част от които са за корупция. Това каза пред БНТ и БНР Димо Гяуров, председател на Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика.

Една част от тях се оказват неистински, а около 10% от тях стават повод за разследване в прокуратурата, допълни Гяуров. Изискваме информация за сигналите, за съжаление не се работи адекватно по някои от сигналите или поне ние не получаваме навреме информацията.

Да не забравяме, че започва съдебно производство, което има възможността да събере допълнителни доказателства, това коментира Гяуров по случая с Ахмед Доган. Прокуратурата може и сама да се сезира на база на всичко онова, което стане известно и до което се докосне съда. Важен е моментът на получаването на парите, отношенията между него и тази фирма не се изчерпва с подписването на договор и с получаването на парите, това е една продължителна връзка, уточни Гяуров. Повече от това не можехме да направим. Не получихме пълно съдействие от институциите - например от Министерството на търговията, каза още Гяуров.

От своя страна Валентин Николов от "Атака", който ще поеме поста на председател на комисията "Антимафия" коментира, че експертите трябва да се запознаят с всички материали, които са в комисията и едва тогава комисията ще излезе с доклад, който да бъде гласуван или не, зависи от фактите и доказателствата.

Засега докладът е насочен към конфликта на интереси. Друг е въпросът, че според нас има и други нарушения. В този период Доган не е бил случаен човек, всичко се решаваше в съвета на Тройната коалиция, заяви Николов. Освен приемане и предаване на поста, днес ще споделя с колегите моите виждания, заяви Николов. През мандата на господин Гяуров всичко е било синхронизирано, работили сме в екип, нямало е политически пристрастия във вземането на решения. Крайно време е да се приеме етичният кодекс, все пак сме комисия и по етика, заяви още Валентин Николов.

Източник: БГНЕС