Зърненият баланс на страната е осигурен, няма място за паника, каза зам.-министърът на земеделието и храните Светлана Боянова след заседание на Консултативния съвет по зърното.

По думите на Боянова страната ни е осигурена със зърно както за хляб, така и за семена и фураж. Произведеното количество пшеница тази година е около 3,6-3,7 млн. тона, като средният добив е 340-350 кг от декар.

Според Боянова, на световните пазари има голямо раздвижване на цените на зърното и България ще следва тях, което ще бъде определящо за цената на хляба в страната.

Цената вероятно ще се повишава, тъй като ще се наложи внос на качествена пшеница, смятат хлебопроизводителите. При сегашните цени на брашното на борсите килограм хляб би трабвало да струва 1,40 лв, стана ясно след Консултативния съвет по зърното.

Според Асоциацията на зърнопроизводителите само 20% от пшеницата от тазгодишната реколта е годна за производство на качествен хляб. Според националната служба по зърното това количество е 35%, но окончателните анализи ще бъдат готови до края на август.

По думите на председателя на консултативния съвет Красимир Аврамов, тъй като в момента Русия и Украйна са спрели износа, ще се търси българско зърно.

Сега е шансът на българските производители да изнесат пшеница на добра цена в големи количества, коментираха Аврамов и председателят на Софийската стокова борса Васил Симов.

По думите на Радослав Христов от Асоциацията на зърнопроизводителите България може да си позволи да изнесе до 1,1 млн. тона зърно без страната ни да остане без хляб.

Междувременно Русия преразгледа към понижение прогнозата си за добива на зърно тази година с 10 милиона тона до 60-65 милиона тона спрямо обичайните 90 тона, в резултат на рекордните горещини и сушата, съобщи премиерът Владимир Путин, цитиран от ИТАР-ТАСС и Франс прес.

Скоро няма да бъде отменена забраната за износ, добави Путин. Той подчерта, че ситуацията се усложнява, защото в много райони не може да бъде засята следващата реколта, тъй като условията не позволяват.

Преди дни експерти предупредиха, че светът се изправя пред нова хранителна криза, ако цената на пшеницата на световните борси продължи да расте.

"Уолстрийт Джърнъл" вече съобщи, че цената на пшеницата на международните стокови пазари расте с темпове, невиждани за последните 50 г.

От началото на юни досега цените на житото са нараснали с над 60 на сто. Все още обаче не са достигнали абсолютните рекорди за последните няколко години.

Източник: БТА, БНР