На проведената днес, 10 март 2011 г. пресконференция, ръководството на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО) представи приоритетния си към момента проект за изграждане на Национално хранилище за краткоживеещи ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци (НХ РАО). Съоръжението се очаква да заработи през 2015 г. Това е предвидено в актуализираната Стратегия за управление на отработено ядрено гориво (ОЯГ) и радиоактивни отпадъци (РАО) и е потвърдено чрез новия линеен график за избор на площадка, проектиране и изграждане на НХРАО. Това се казва в официално съобщение на предприятието.

С реализирането на този приоритетен проект ДП РАО ще приложи на практика нов отговорен подход, който ще защити интересите на България и българския народ и ще спази всички европейски директиви в областта на безопасното преработване и съхранение на ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци. Финансирането на дейностите по изграждането на Националното хранилище е осигурено от Международен фонд за подпомагане на извеждането от експлоатация на блокове 1-4 на АЕЦ „Козлодуй".

Докладът за оценка на въздействието върху околната среда (ДОВОС) е внесен в Министерство на околната среда и водите на Република България. Следвайки процедурата на 22.02.2011 г. ДП РАО официално внесе Докладът за оценка на въздействието върху околната среда (ДОВОС) и приложенията към него в община Козлодуй и кметство - село Хърлец. Срещите за общественото обсъждане на Доклада са насрочени на 29.03.2011г. в Козлодуй и на 30.03.2011г. в с. Хърлец.

Дейностите по изграждане на НХ РАО стартираха още през 2005 г. с решение № 683 на Министерски съвет на Република България, чрез което на ДП РАО бе възложено да изгради Националното хранилище за ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци. Проектът e в отговор на приетата от Международната агенция за атомна енергия към ООН „Единна конвенция за безопасност при управление на отработеното ядрено гориво и на радиоактивните отпадъци" и е важен ангажимент към българското общество.

Изборът на площадка за хранилището и неговото изграждане се осъществяват в съответствие с всички изисквания на законодателството на Република България и под строгия контрол на регулаторните органи.

На територията на хранилището ще бъдат съхранявани ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци от промишлеността, медицината и бита; отпадъци, генерирани при експлоатацията и извеждането от експлоатация на блоковете от 1 до 6 АЕЦ „Козлодуй", както и от дейността на евентуалната бъдеща АЕЦ „Белене". В хранилището няма да бъдат съхранявани високорадиоактивни отпадъци, нито отработено ядрено гориво от АЕЦ „Козлодуй" или от АЕЦ „Белене".

НХРАО представлява съоръжение с многобариерна защита за трайно съхраняване на предварително обработени, обезопасени и опаковани в стоманобетонни кубове радиоактивни отпадъци. Хранилището ще бъде от приповърхностен траншеен тип с капацитет от 138 200 куб. метра. Съоръжението ще се състои от няколко стоманобетонни вкопани конструкции (модули), разделени от вътрешни преградни стени на камери. След запълване с опаковки тези камери се покриват със стоманобетонна плоча и се изолират от атмосферните води чрез изграждане на многопластов земнонасипен слой.

През целия период на експлоатация на Националното хранилище ще бъде провеждан стриктен входящ контрол на постъпващите радиоактивни отпадъци, радиационен контрол и наблюдение както на площадката на хранилището, така и на околната среда.

Сн.: Дилян Петров, изпълнителен директор на ДПРАО и Георги Гьошев, главен технолог, специализирано поделение „Извеждане от експлоатация - Козлодуй” (дружеството)