Финландия се присъедини към Холандия и официално се противопостави на приемането на Румъния и България в Шенгенската зона, съобщиха източници от Брюксел. Решаващият вот ще бъде утре, в четвъртък, когато вътрешните министри на ЕС трябва да решат дали да допуснат Румъния и България в Шенген, предаде „АСТ Медия", цитирана от Фокус.

Както и в случая с Холандия, финландската позиция е повлияна от вътрешната политика - новото правителство в Хелзинки обяви евроскептичен подход.

Решението на Финландия е повлияно и от масивното холандско лобиране, целящо да се избегне изолацията на страната сред останалите членове на европейския блок. През миналата седмица Холандия обяви, че ще наложи вето на приемането на двете страни, тъй като не са постигнали задоволителни резултати в борбата с корупцията.

Според европейски дипломати Франция, Германия и Холандия не са приели полския компромисен вариант за постепенното приемане на Букурещ и София в Шенген. Полското председателство на ЕС предложи вчера компромисен вариант, който предвижда присъединяване на два етапа - отваряне на въздушните и морските граници от 1 октомври и цялостно премахване на граничния контрол най-рано през юли 2012 година.

Тази сутрин министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов изрази надежда за конструктивен дебат за влизането ни в Шенген, като подчерта, че страната ни е изпълнила техническите критерии за това:

„За мен това е вътрешнополитически проблем, който има в Холандия", каза Цветанов в сутрешния блок на БНТ, присъединявайки се по този начин към официалната позиция на северната ни съседка Румъния.

По-рано външният ни министър Николай Младенов заплаши, че страната ни ще наложи вето на промените в шенгенското законодателство, ако приемането ни бъде забавено.

Според дипломат обаче това не е решение, защото Холандия има мълчаливата подкрепа на няколко европейски страни и самата България е заплашена да изпадне в изолация в ЕС.