Намаляване на дебита или пресъхване на по-голяма част от изворите в страната ще има през август и следващите месеци, заради сериозно понижение на нивата на подземните води. Това показва анализ на експерти от дирекция „Води" на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Ниските нива на подземните води ще създадат проблеми за селищата, в които питейно-битовото водоснабдяване е от подземни водоизточници.

Още през май тази година в цялата страна се наблюдава понижаване на нивата и намаляване на дебитите на изворите в сравнение с месец май 2006 година. Нивата на подземните води и дебитите на изворите през юни тази година за цялата страна са по-ниски от тези, измерени през юни миналата година.

Най-голямо е понижението на нивата на подземните води в крайдунавските райони и във водоносните хоризонти в терасите на реките.
Значително - два-три пъти до десет пъти, е намаляването на дебита на изворите, особено на карстовите извори в Дунавския район, в поречието на р. Камчия и р. Места.

След падналите валежи в края на май и началото юни се наблюдава известно покачване на нивата в Софийската котловина, Горнотракийската низина и поречията на реките Струма и Места.
В останалите части от страната през юни продължава понижаването на нивата и намаляването на дебитите на изворите.

Тази тенденция ще се запази през август и през следващите месеци, заради липсата на валежи през този месец и заради очакваните по-малки количества дъжд от обичайното през август.

Понижените нива на подземните води са и един от факторите за силно изразено лятно маловодие на реките и отток много по-малък от нормата за юли.

Преди няколко дни също от МОСВ съобщиха, че 547 населени места в страната се намират на воден режим в различни степени. В тях живее 4% от населението на страната.

Ако времето остане толкова горещо и с малко валежи се очертава до края на месец август броят на населените места на режим по водоснабдяването да достигне около 800, предупредиха от министерството.