България е заложила план до 2020 година 36 на сто от хората да бъдат с висше образование. Това обяви вчера във Варна министърът на образованието Сергей Игнатов.

По думите му страната ни не може да достигне планирания европейския стандарт 40 процента от хората да са висшисти и да имат съответната квалификация. Европейската идея идва от предложение на ЕК, да бъде достигнат броя на висшистите в САЩ.

Анализаторите обаче са скептични към обещанията на министъра, тъй като и сега голяма част от безработните са висшисти.

Според тях липсва връзката между работодателите и ВУЗ, която би трябвало да даде ясна представа какви кадри търси пазара. По мнението им Висшите учебни заведениия се държат консервативно по отношение на учебните програми, криейки се зад автономията на училищата. Освен това те коментират, че "цедката" при нас е обърната - влизат малко студенти и почти всички завършват образование. В развитите държави и САЩ това е обратно. Броят на студентите е много по-голям, но не всички получават дипломи.

Както си мислим, че имаме много университети и студенти, всъщност се оказа, че не е точно така, посочи Игнатов. Той коментира още, че страната ни ще срещне проблеми с висшистите, тъй като има сериозен демографски проблем. По думите му публичните разходи за предстоящите промени ще бъдат за сметка на държавата.

Той изрази надежда, че средствата за образование в бюджета за 2012 година ще бъдат увеличени, но не посочи в какъв размер. Игнатов припомни, че през тази година парите за образование бяха малко над 2.5 милиарда или около 3 на сто от брутния вътрешен продукт. Министърът допълни, че в момента от структурните фондове системата харчи всяка седмица по 400 000 лева, а от края на октомври сумата ще е три милиона.

Финансовият министър Симеон Дянков преди месец обеща, че в бюджет 2012 ще залегнат повече пари за образование и култура, за сметка на парите в МВР.

Източник: БТА