Ако предложените промени в закона за управление на Сребърния фонд средствата от фонда да се инвестират в държавни ценни книжа, е все едно фондът да бъде заличен. Това коментира в сутрешния блок на телевизия България он ер икономистът Искрен Пенчев, цитиран от "Фокус". Неговият коментар бе по повод идеята на министър Дянков с парите на фонда да се купят български ДЦК, с парите от които да се плаща външен дълг.

Ако предложенията бъдат приети ще има и конфликт на интереси, защото Министерство на финансите ще емитира ДЦК и след това пак министерството на финансите ще ги изкупува, коментира Пенчев. Той попита в този случай чий интерес ще се спазва – този на фонда или този на министерството, с цел да се попълни бюджетът. Ако законът бъде променен и средствата от него се позволи да бъдат инвестирани в ДЦК, ролята на парите от фонда като буфер за сигурността на пенсионната система ще изчезне.

Мнението на Искрен Пенчев е, че парите от фонда не трябва да се обвързват с икономиката, защото, когато икономиката се свива и парите от фонда ще се свиват и ще се топят.

Мнението на представители на частните пенсионни фондове пък е, че в управлението на Сребърния фонд трябва да се търси ефективност. Това състояние, както се разчита само на един депозит в БНБ няма как да продължи, коментира Никола Абаджиев, председател на БАДДПО.

Според него трябва да се търсят рационалните решения и като пример могат да се дадат пенсионните фондове, които инвестират средствата си, за да увеличат доходността. Той даде за пример частните пенсионни фондове, които могат да инвестират в много инструменти, включително и в ДЦК – български или на други държави. Това обаче е заложено в закон, допълни Абаджиев.