Финансовото богатство на домакинствата е възлязло на 33.5 млрд. лв. към края на третото тримесечие, сочи представено изследване на Industry Watch.

Ръстът му се забавя до 16%, при 23% през предходното второ тримесечие. Дори и такъв обаче, той превишава нивото на инфлация в страната, или наблюдава се реален ръст на богатството, коментираха специалистите.

Нетното финансово богатство с отчитане на задълженията към банките е 23.3 млрд. лв., като при него има по-голямо забавяне, тъй като кредитната експанзия продължава да изпреварва ръста на спестяванията. Макар и да наблюдаваме известно ограничаване на кредитната активност.

На годишна база нетното богатство се е повишило с 10% спрямо третото тримесечие на миналата година, посочиха данните.

Оценката на личното богатството включва - финансови активи и недвижима собственост - пари в брой, депозити, ДЦК акции и активи под управление, във взаимни фондове, пенсионни и животозастрахователни продукти. Не се включва валутата в брой, депозитите извън граници в чужди банки и инвестициите на чужди фондове борси. Не се включва и имоти различни от жилищна и в селски райони, която е ниско ликвидна и трудно може да се определи реална пазарна цена.

Очевидно има тенденция към забавяне на ръста на богатството, който започва след срива на БФБ през 2007 година. Това се дължи на преките инвестиции в акции и вложенията във фондовете.

Спрямо 2007 г. депозитите нарастват като дял в богатството с близо 5 процентни пункта, тоест все повече хора избират банките. Свива се инвестициите във акции от 5.6 на 2.4%, до голяма степен в резултат на срива на борсите.

При взаимните фондове също има съществено свиване, като дял от личното богатство, докато при пенсионните по-слабо забавяне. При животозастраховането остава относително стабилно, но трябва да се има в предвид, че то стартира от изключително ниска база.

Депозитите са най-големия актив, като те съставляват 88% от финансовото богатство на населението, а ръстът от 28% през третото тримесечие на годишна база и остава сравнително висок.

Част от ръста на депозитите се предопределя от ново богатство, друга част от пренасочване от други форми на богатство като акции и инвестиции във взаимни фондове.

Друга част от съвкупното богатство са реалните активи - стойността на жилищата, според данни на НСИ. Цените на жилищата продължават да се повишават, но се наблюдава забавяне. Общата стойност е 76 млрд. евро, с което съвкупното богатство е 181 млрд. лева заедно с финансовите активи.

Интересно е, че домакинствата у нас се очаква да са по-слабо засегнати от кризата. Сравнение на активите в България и еврозоната сочат, че у нас потребителите държат едва 12% в спекулативни инструменти, а 88% са в депозити и пари в брой. За сравнение в еврозоната в акции са инвестирани близо седем пъти повече, десет пъти повече са инвестициите във взаимни фондове.