В тазгодишното седмо издание на Vivacom Регионален грант бяха отличени 13 проекта, като фокусът е върху сферата на образованието и опазването на oĸoлнaтa среда. Инициативите ще бъдат подкрепени с общо 64 278 лв., като една от основните цели е в тях да бъдат привлечеи местните общности и да се решават локални проблеми.

Победителите бяха избрани измежду 299 кандидати, дошли от 264 граждански организации от 26 области на страната.

Един от проектите, които ще получат финансиране по програмата, е на Фондация Активна историческа карта, която поддържа сайта с интерактивни исторически и географски карти spatium.bg.

"Това беше една моя идея, която възникна преди шест години. Ходих в планината, знаех къде е минавала българо-турската граница през 1912 г. и исках да открия разликата между днес и тогава в някакъв цифров вид, но не намерих подобни карти. Затова реших, че аз ще ги направя, без да подозирам какви трудности ме чакат", разказва създателят на проекта Дунев.

По думите му ключовият екип е от трима души, като освен него, той включва програмист, както и картограф, и експерт по географски информационни системи в една длъжност. Отделно, за всяка тема се търсят историци и специалисти, които работят по конкретния въпрос.

В програмата Регионален грант на Vivacom фондацията участва с идея за създаване на дигитална карта на тема "Българското Възраждане", която да бъде достъпна за всички ученици.

"Още от самото начало, когато ми дойде идеята за интерактивните карти, реших, че тя трябва да е насочена към образованието, защото то изостава в темповете на технологичното си развитие. Освен това имам две деца и знам кое и как ги вълнува", обяснява Дунев.

Той казва, че е избрал именно перода на Възраждането за следващата дигитална карта, защото това е ключов период от развитието на българската държава в последните 150-200 години и, в крайна сметка, води до нейното освобождение.

Според създателя на Spatium.bg, за децата би било интересно, когато отворят една цифрова карта, да могат да я манипулират, да я променят и да разберат как се създава. Той каза още, че към този тип дигитални учебни пособия има интерес от страна на образователните институции.

"Министерството на образованието и науката бяха първите, които ни потърсиха в началото. Едни от първите карти, които направихме, бяха с тяхно съдействие. Те уведомяват регионалните образователни управления и така достигаме до локалното ниво. Опитваме се да разширяваме тези възможности", каза още Николай Дунев и допълни, че има и обратна връзка от учителите.

Освен това екипът на фондацията посещава ежегодната конференция на учителите по история, където представя дигиталните карти и събира мнения от експерти.

Фондация Активна историческа карта планира да пусне още няколко карти през април, които ще бъдат представени в няколко училища, заедно с анкетни карти, в които педагозите ще могат да посочат как интерактивните помагала биха могли да бъдат подобрени.

"Следващите ни планове са свързани със създаване на дигитални карти на Втората българска държава, на Македония, както и географска карта на България с различни опции. Разработваме карта на Алпите, както и на териториалното разрастване на София", каза още създателят на Spatium.bg.

По думите му проектът ще се развива и извън историческата тематика. Целта е да бъде обхванато цялото българско образование с всички исторически и географски теми, които се изучават в училище. Според Дунев става въпрос за поне 50-60 карти, а може би и повече.

В по-далечно бъдеще екипът има намерение да се захване и с дигитализация на карти от световната история, която също се изучава от българските ученици.

Повече за проектите, които бяха отличени в тазгодишното издание на Vivacom Регионален грант, можете да прочетете тук.