Расте инвеститорският интерес към България от началото на годината, каза Борислав Стефанов, директор на Българската агенция за инвестиции.

Миналата година в първите няколко месеца почти са липсвали запитвания за информация за България, сега от началото на 2010 година има около 50-60 фирми, които са се свързали с Българската агенция за инвестиции. Има и такива, които планират да изпратят свои представители и то на високо ниво на посещение у нас - в сферата на химическата промишленост, на здравеопазването, в аутсорсинга.

Всички тези запитвания са свързани с разкриване на нови работни места.

В сферата на промишлеността те обикновено са повече, доколкото става въпрос за мениджърски позиции, за квалифицирана, неквалифицирана работна ръка и т.н. По принцип всички тези инвестиционни проекти са свързани с разкриването на 50-100-200, дори и повече работни места.

Така или иначе инвестиции, особено в сферата на производството и в някои определени видове услуги, най-видимо е това при аутсорсинга, определено водят до разкриването на много нови работни места, освен това те са по-устойчиви, което също е важно за нас. В предишни години, когато повечето инвестиции бяха в недвижимости или в търговия, там също се разкриват много работни места, но проблемът е, че те не са толкова устойчиви.

Видяхме как в годините на финансовата криза почти всички тези работни места бяха закрити, докато тези, които са в производството, са доста по-неподатливи на такива процеси, каза той.

В известна степен преценката на евентуалната инвестиция се прави първоначално, без да се посещават някакви държави. Факторите, които влияят, са финансовата сфера, политическата и икономическата стабилност, цената на труда и т.н.

След това вече, когато се сведат до три-четири държави, тогава евентуално се организират посещения, за да може да се запознаят на място. Колкото и да е голяма фирмата, наблюденията ми са, че винаги се интересува от държавната подкрепа, финансови субсидии, било то чрез някакви административни мерки и обикновено това също е тема на разговор.

Решението е сложно, затова и инвестициите са едно от икономическите показатели, които най-трудно се поддават на някакво прогнозиране. Трудно е да се каже, ако цената на труда в България е три пъти по-ниска, но пък в друга държава се предлагат субсидии за X млн. евро, които тук не се предлагат, кой от тези фактори надделява, каза Стефанов.

Източник: Фокус