Липсата на инвестиции е предизвикателство за страната ни. Нивото на съвкупните инвестиции в държавата към Брутния вътрешен продукт (БВП) е под нивото от 1996 г.

Първото тримесечие за 2016 г., по предварителни данни на НСИ, то е паднало около 15%-16% от БВП, което е историческо ниско ниво. Това каза на пресконференция Любомир Дацов, член на Фискалния съвет.

„Оценяваме благоприятно данъчната структура на растежа и заетостта в България, но в същото време смятаме, че не са достатъчно усилията от гледна точка на подобряване тежестта върху малкия и средния бизнес. България продължава да е сред първите места в ЕС за тежест върху малки и средния бизнес заради самите процедури и свързаните с това разходи”, каза Дацов.

Той коментира, че може би най-същественото предизвикателството от гледна точка на макроикономиката, според Фискалния съвет, е по-ниският растеж на потенциала на труда във всяко едно измерение. Дацов уточни, че от 21.3% общи инвестиции в икономиката около 7% са на бюджета, тоест частните инвестиции са изместени от публичните.

През 2017-2018 съветът очаква повече приходи от осигуровки, съобщава БГНЕС. Според данните на финансистите държавата би могла да събере още 0.3-0.4% от БВП под формата на данъци. Изчисленията показват, че допълнително биха могли да се съберат още около 400 милиона лева.

Любомир Дацов изказа личното си мнение относно брекзит, необвързващо съвета: "Повечето правителства се оказаха неподготвени и лично аз не виждам ясен план какво ще се прави в тази ситуация. От тук нататък всичко останало за ускорено влизане е спекулация. Дали ще влезем ускорено или не, никой не може да каже".

Той обясни, че винаги е подкрепял позицията, че никога не е късно България да влезе в еврозоната и колкото по-бързо, толкова по-добре.