Днес е първият след падането на комунизма, но четвърти референдум, който се организира у нас в последните 100 години.

В Русе в Държавния архив са запазени интересни документи, свързани с предишните три допитвания до народа. Част от тях, които са принадлежали на архива на Българската комунистическа партия, се показват за първи път.

Най-голям брой документи са запазени от референдума от 1946 г., когато България е трябвало да определи държавното си устройство - дали да бъде монархия или република.

Допитването е изключително добре организирано. Предвидени са дори местата за гласуване на турския етнос, предвид специфичните изисквания на Корана. Резултатът, всъщност, е предрешен, сочат партийните архиви.

В местната преса в Русе в деня на референдума се анонсират деветосептемврийските празнични забави, които са обявени като "първо републиканско увеселение" - нищо, че вотът все още не е факт. Планирани са вечерни разходки с кораб по Дунав, джаз, хорови изпълнения.

25 години по-късно БКП решава, че на България е нужна нова Конституция, която да отговаря на развитото социалистическо общество. Гласуването й през 1971 г. преминава като всенароден празник, защото липсва политически сблъсък.

Днешното национално допитване е първото в демократичната история на страната. Предстои да видим какъв ще бъде резултатът, посочва ТВ7.