Сделката с БТК не беше изгодна за държавата и винаги съм поддържал това мнение, каза по време на парламентарния контрол днес вицепремиерът Ивайло Калфин, цитиран от БТА.

Той беше попитан от народния представител Минчо Куминев упражнява ли се ефективен следприватизационен контрол от оторизираната за целта агенция по отношение на големите приватизационни сделки, и в частност - с БТК.

Агенцията за следприватизационен контрол може да контролира изпълнението на вече сключени приватизационни сделки. В този смисъл, три години след сделката, няма смисъл да се взима мнението на агенцията по нея; по закон агенцията може само да наблюдава дали се спазва вече сключеният приватизационен договор, казва Калфин.

Самият договор и неговото сключване могат да бъдат контролирани от Народното събрание, прокуратурата или други органи, уточни Ивайло Калфин.

Според Куминев преди три години БТК е била купена от "една доста съмнителна офшорна фирма" за около 230 млн. евро. През тези години собственикът не внесе никакъв собствен капитал, а продължи да събира такси на абонати, които са в размер на 165 лв. годишно за всеки абонат, дори той да не е провел нито един разговор, отбеляза депутатът. По думите му така приходите на БТК само от такса "телефон" надхвърлят 300 млн. лева годишно.

Голяма част от постъпленията на компанията бяха изнесени извън граница и това е в разрез с интересите на българските потребители, заяви Минчо Куминев.