Експортната политика на България за периода 2008 - 2013 г. предвижда след реализирането на комплекс от мерки в подкрепа на износа през 2018 г. неговите обеми да достигнат 75 млрд. евро. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров при представянето на експортната политика на страната. Както Profit.bg вече съобщи, енергийният министър очаква до 2014 г. износът на страната да започне да превишава вноса.

Сред макроикономическите условия за постигането на тези цели е да има годишен ръст на БВП от 7 на сто, запазване на съществуващия обем чуждестранни инвестиции и годишен ръст на износа от около 18 на сто. За да се координира експортната политика на страната, се предвижда да бъде създаден консултативен съвет към Министерския съвет, който ще се занимава с икономизацията на външната политика на България. В съвета ще участва ресорният вицепремиер Ивайло Калфин, министърът на икономиката и заместник-министри от най-важните структурни звена.

Към министерството на икономиката ще има експортен съвет, който ще прави политиката за стимулиране на износа, каза министърът.

Друга мярка, залегнала в експортната политика на страната, е създаването на структурата "Бултрейд", която първоначално ще е дирекция към Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия. Към 2010 г. се очаква "Бултрейд" да стане самостоятелна агенция, която ще презентира българската продукция в чужбина, каза министърът.

Заместник-министърът на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев, който участва в представянето на експортната политика, каза, че годишният разход за поддръжката на организацията ще са около 16 млн. лева. Той прогнозира, че ако стратегията бъде приета от парламента до края на октомври, създаването на "Бултрейд" може да започне още от следващата година. На първия етап се предвижда организацията да има 30 представители в чужбина, които няма да са дипломати. Задачата им ще е да са в услуга на износителите, както от страната, така и за България. Общият брой на заетите в "Бултрейд" ще е 50 човека.

Предвижда се чрез средства от оперативната програма "Конкурентоспособност" да се подкрепи с около 200 млн. евро създаването на дружества със специална цел. Чрез Българската банка за развитие ресурсът ще се използва за подкрепа на малкия и среден бизнес в България, каза министърът.

Ще бъде разширен административният капацитет на Българската агенция за инвестиции с идеята един експерт да се грижи максимум за двама инвеститори. До 2013 г. трябва да бъдат създадени около 100 индустриални зони. Средният бюджет за изграждане на подобни зони около 6 млн. лева. За развитието на зоните годишно ще бъдат заделяни в бюджета около 100 млн. лева. Очаква се дейността им да бъде регламентирана или с промени в закона за инвестициите или да се направи отделен закон. Вероятната форма на партньорство ще е
публично-частното с идеята частният капитал да не надхвърля 50 на сто.

По данни на министерството през 2007 г. страната е изнесла стоки и услуги на стойност 21 млрд. долара, от които едва 4 млрд. долара е обемът на високотехнологичните стоки и изделията с висока степен на преработка. Това е причина в експортната политика да е предвидено насърчаване на износ с добавена стойност.

Източник: БТА, Снимка: БГНЕС