Работещите надомна работа и дистанционен труд ще бъдат с трудови договори, ще плащат осигуровки и ще им се зачита трудов стаж, след като правителството одобри две споразумения за регулиране на надомния труд, подписани днес.

Хората, които работят от вкъщи или дистанционно, ще имат равни права с работниците, които се трудят в офисите на фирмите или предприятията, обясни социалният министър Тотю Младенов при подписването на документите.

Споразуменията за надомната работа и дистанционния труд дават добра регулация и са възможност между труда и капитала да има работещ диалог, от своя страна каза премиерът Бойко Борисов.

В България като че ли преобладава мнението, че надомната работа и неформалната заетост като цяло, е остаряла форма на труд, която не е част от модерната политика, показва аналитичен доклад за състоянието и проблемите на надомните работници в България на КНСБ. Над 50% от работещите такъв труд са между 55-60 години или пенсионери. Данните от изследвания в Европа и света обаче сочат, че този начин на труд има трайно присъствие.

Надомна работа е тази, която се полага от работник или служител по трудов договор. В споразуменията се дефинира какво трябва да получи надомният работник, за да е защитен. Има част, касаеща надомния работник, който е самонает.

Няма точни данни, колко точно са надомните работници у нас, но според различни критерии - между 300 000 и 500 000 души.

Източник: БНР, Фокус