В Европа най-високите рискове са от наводнения, земетресения и резки климатични промени. От 1998 година те са довели до щети в размер на около 150 млрд. евро, а около 100 000 души са загинали. Това съобщи еврокомисар Кристалина Георгиева, която отговаря за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и отговорите при кризи.

В България риск номер едно са наводненията и свлачищата. Има опасност и от горски пожари.

Еврокомисарят е на мнение, че има тенденция щетите да се увеличават. В този смисъл ЕК предвижда през следващата година всяка страна - членка да направи оценка на риска от бедствия според условията и характеристиките в нея. По този начин ще се набележат какви са отделните рискове за държавите членки.

Средствата за оперативни действия, с които Европа разполага през плановия период 2007 - 2013 са 6 млрд. евро. В много страни, обаче, парите се усвояват бавно, понякога защото местният капацитет е ограничен, а понякога защото страната има други по-спешни приоритети.

В този смисъл ЕК ще насърчава дейностите по подготовката на кадри, които да могат да организират по-бързото усвояване на еврофондовете.

Еврокомисарят днес похвали работата на министър Томислав Дончев, който е повишил усвояемостта и се е подобрила работата с общините.

Кристалина Георгиева изтъкна, че откакто заема поста еврокомисар по хуманитарната помощ, бедствията и авариите е направила това, което в продължения на десетилетия Европа не е имала - поставила е акцент на превантивните мерки, синхрона между държавите - членки и "възможността да направим най-важното за нашите граждани- правилната помощ на точното място по най-бързия начин".

Източник: БГНЕС