Аномалия ли е продължителният януарски студ през 2017 г. или архивите помнят още по-свирепи студове.

На 6 януари тази година бяха измерени -27 градуса в Перник и със сигурност това е студена зима. Експертите обаче не смятат, че тя влиза в класацията на най-тежките, които сме преживявали. Напротив окачестяват я като средно тежка.

По-тежка например е била през 1901, 1929, 1954, 1963, 1985 години.

Една от най-студените зими, сковавала страната ни е през далечната 1922 година. Тогава замръзва река Дунав, а хората стигат до Румъния по ледената река.

7 години по-късно е още по-мразовито – замръзва Черно море, а бургазлии ходят на разходка с файтони чак до остров Св. Анастасия.

Същата година в спомените си учител от Котел отбелязва, че за първи път в 20-годишната му кариера, е обявен неучебен ден.

Най-тежката зима обаче доказано е през 1947 г., когато са измерени рекордните -38 градуса в Трън.

През 1954 г. преспите във варненско достигат до покривите на къщите. А януари 1963-та е най-снежният месец. Затова в продължение на седмици комунистическата партия призовава гражданите да излязат и да чистят улиците. Обявена е пълна мобилизация. Дори министри и служители на Министерския съвет се включват в чистенето на бул. „Дондуков”.

Отношението към столичната община и борбата й със снега обаче не се е променило особено. Карикатура в пресата от преди 30 години посочва, че задължение на властите е да ловят снежинките още във въздуха (крилата фраза, използвана преди няколко години от бившия кмет на София и бивш премиер Бойко Борисов).

Според прогнозите на синоптиците в близките дни съществени снеговалежи не ни очакват, информират от bTV.

Ще остане много студено, по-студено от обичайното, но температурите бавно ще се повишават.