Възможно ли е да отделяме по 111 лв. средно на месец за храна и безалкохолни напитки? Да - според националната статистика, която отразява начина на живот на голяма част от сънародниците ни.

Данни на Националния статистически институт наскоро показаха, че едно лице от домакинство харчи по 333 лв. средно за тримесечие за храни и напитки.

Заедно с алкохолните напитки и тютюневите изделия, те скачат до 378 лв. средно за тримесечие или по 126 лв. на месец.

Та какви храни и колко алкохол и цигари можем да си позволим срещу горепосочената сума?

Имайки предвид, че за тримесечие българинът консумира 24.9 кг. хляб, това прави по 8.3 кг. месечно.

С разполагаемата сума в хладилника ни всеки месец място ще намерят дузина яйца, килограм сирене, 2.6 кг. месо, 1.1 месни произведения, 1.7 л прясно мляко, 2.8 л кисело мляко, 1.1 л олио, 2.1 кг. плодове, 5.7 кг. зеленчуци, 2.5 кг. картофи и др.

Вижте още: Офертите на супермаркетите - къде и какво е в промоция

За алкохол и тютюневите изделия нашенецът отделя средно по около 15 лв. на месец, което се равнява на бутилка ракия с добро качество и кутия цигари.

Освен разходите за храна, другите основни харчове на населението са свързани със заплащането на консумативи и горива и данъци (16.8%), транспорт и съобщения (11.6%), облекло и обувки (2.9% или 9 лв. средно на човек от населението).

Разходите ни за здравеопазване са 17 лв. месечно на човек, а тези за културни мероприятия и отдих - цели 13.32 лв.

Изводът от всичко казано по-горе е, че не разходите ни са големи, а доходите ни ниски. И съвсем нормално е защо родните учени прогнозират, че българите ще сме около 5.5 млн. души през 2050 г.