В света няма еднозначно мнение кой е най-добрият вариант за отваряне на учебните заведения, но в момента се коментират две основни стратегии. Това коментира на сутрешния брифинг ръководителят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски.

"Едната стратегия е пускане на съвсем малките ученици и детските градини. Мотивите са свързани с освобождаването на родителите от грижата за тях и възобновяването на производствените процеси. Отчита се обаче, че всяка подобна мярка би довела до усложняване на епидемиологоична обстановка", заяви Мутафчийски.

По думите му вторият модел е пускане на по-големите ученици, за което има няколко съображения. Първото е, че не тях им предстоят по-важни изпити за продължаване на образованието, кандидатстудентски кампании и т.н.

"При по-големите може да се разчита на по-осъзнато поведение в епидемиологична ситуация - носене на предпазни средства, ползване на дезинфектанти и спазване на дистанция", заяви ръководителят на Националния оперативен щаб.

Той уточни, че и за двете категории се предвижда двусменен режим на обучение за намаляване на броя на учениците в класните стаи.

Немски учени препоръчват: Училищата да отворят възможно най-бързоВ останалите сфери на обществения живот мерките би трябвало да се смекчат постепенно и то при определени условия.


"Това са моделите, които се обмислят в света. Но всичко това се прави с ясното съзнание, че тези мерки биха могли да доведат до увеличаване на броя на заразените", категоричен е ген. Мутафчийски.