Растежът на реалния БВП в България през 2018 г. се очаква слабо да се ускори до 4.2%, след което за 2019 г. да възлезе на 4%. Това прогнозират от Българска народна банка в икономическия си преглед, публикуван вчера.

За 2018–2019 г. се прогнозира вътрешното търсене да има основен положителен принос за реалния растеж, което съответно да доведе и до увеличаване на вноса на стоки и услуги.

По-бързото нарастване на вноса, в сравнение с износа на стоки и услуги, ще доведе до отрицателен принос на нетния износ за общия растеж.

През 2018 и 2019 г. се очаква инфлацията плавно да се повиши в съответствие с допусканията за възходяща динамика на международните цени и очакваното повишение на базисната инфлация в резултат от изчерпването на ефекта от действието на специфични за страната фактори през 2017 г.

Административните цени се очаква да имат положителен принос за общата инфлация поради предвижданото увеличение на акцизната ставка върху тютюневите изделия и на увеличението на цените на водоснабдяването през периода 2018–2019 г.

Съществуват рискове реализираната инфлация да бъде по-висока от прогнозираната в случай на неочаквани повишения на административно определяните цени и на по-високи от очакваните международни цени на петрола и основни суровини, които биха се отразили и върху останалите компоненти на инфлацията.

От централната банка прогнозират, че инфлацията за 2018 г. ще възлезе на 1.8%, а за година по-късно тя ще нарасне до 2.1 на сто.

От своя страна, безработицата в страната ще продължи да се понижава, като в края на настоящата година ще достигне 5.8%, а след още 12 месеца ще намалее до 5.4 на сто.