Депутатът Пламен Николов e кандидатът за премиер на "Има такъв народ". Той получи проучвателен мандат за съставяне на правителство от президента Румен Радев.

Председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов, заедно с депутатите Филип Станев, Ивайло Вълчев, Станислав Балабанов и Пламен Николов влязоха в президентството, за да получат мандат аза съставяне на правителство.

"В резултат на изборите от 11 юли тази година на вас се пада отговорността да получите първия проучвателен мандат. Хората гласуваха за вас с очакването да консолидирате фронта на промяната срещу проваленият корупционен модел на властта. Време е да разберат как и с кои личности. Твърде много много неотложни проблеми се трупат, за да допуснете провала от месец септември. Вярвам и съм убеден, че го осъзнавате. Българите очакват вашите предложения за кабинет в рамките на установения от Конституцията срок", заяви президентът Румен Радев при връчването на мандата.

„За мен е изключителна чест и отговорност да бъда тук и да получа този мандат от вас. Ще направя всичко възможно всичко да бъде в установените законови срокове. Благодаря“, заяви Николов при получаването на мандата.

Пламен Николов е доктор по философия на правото, политиката и икономиката.

Средното си образование получава през 1995 г. в Хуманитарна гимназия „Йоан Екзарх Български“ – гр. Шумен с профил „История и археология“. Образованието си продължава в СУ „Св. Климент Охридски“, където завършва магистратура по Философия на науката. Специализира в Австрия със стипендия „Ернст Мах“ в Университета на Клагенфурт.

Има над 15 годишен опит в бизнес развитието и управлението на проекти. В биографията му, публикувана на сайта на "Има такъв народ", се посочва, че е работил с големи клиенти като Amazon, Wiggle, Intersport, Sportona, ЕМАГ, плувни федерации и Олимпийски национални комитети.

Предстои в следващите дни "Има такъв народ" да предложи състав на Министерския съвет и да продължи преговорите с останалите политически сили в търсене на подкрепа за него. Правителството трябва да бъде подкрепено от обикновено мнозинство, което означава 50% от присъстващите депутати плюс един.

На теория, ако по време на гласуването се регистрират само 121 депутати, колкото са достатъчни за кворум, кабинетът може да бъде приет и само с гласовете на депутатите на ИТН, които са 65. За стабилно мнозинство обаче са необходими поне 121 депутати.