Засега няма доказателства, че вирусът е станал по-слаб. Но в същото време той е развил мутация, която го прави по-прилепчив и по-лесно заразява хора. Това заяви директорът на Центъра за заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев на извънреден брифинг на Националния оперативен щаб.

Той коментира и въпрос дали може един и същи пациент с няколко положителни теста за COVID-19 да бъде регистриран неколкократно в електронната система на Министерството на здравеопазването.

"За да бъде регистриран случай на COVID-19 трябват две съобщения - от лекуващ лекар, който се съмнява, че пациентът е заразен и положителен PCR тест. При всеки пациент, за да се приеме, че е болен, трябва да са изпълнени тези две условия. Електронната система изключва възможността, когато един пациент има 4 или 5 положитени проби, да се регистрира като нов случай", категоричен е проф. Кантарджиев.

Ако се прави PCR тест с правилно взет материал и тестът е положителен, значи 100% човекът може да отделя вируса и да заразява. Ако вирусът не се репликира, РНК-то му изчезва за броени часове.

"Ако днес имам положителен тест, а утре - отрицателен, кое е вярното? Вярното е, че тестът е положителен.Отрицателният тест може да се дължи на неправилно взимане на материал, неправилно транспортиране и т. н.", заяви още директорът на Центъра за заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев

Здравният министър Кирил Ананиев също потвърди, че няма как да се дублира пациент в тези 5 740 случая на COVID-19, регистрирани в България до момента.

"Всеки от тях се регистрира с ЕГН-то си, което е уникално", заяви министърът.