Частни компании преговарят за китайски инвестиции у нас в размер на милиард и 500 милиона долара, каза в парламента министърът на финансите Симеон Дянков. Катарска делегация избера проекти, в които да инвестира 100 милиона евро.

Миналата седмица Дянков е разговарял с премиера на Китай във Варшава и е поискал в България да бъде изпратен нарочен човек, който да се занимава специално с инвестициите на Пекин у нас, съобщи БНТ.

Вицепремиерът представи България на икономическия форум във Варшава миналата седмица. Тогава премиерът на Китай Вън Цзябао се срещна с министър-председателите на 16 държави от Централна и Източна Европа.

В рамките на форума Дянков е разговарял около час с китайския премиер.

По думите му, той е помолил за специален пратеник от кабинета на китайския премиер, който да отговаря за България.

"Преди два дена вече беше пратен такъв експерт по инвестиции, който вече е в посолството в Китай. Сумата, която излезе в медиите - около милиард и половина, това са преговори, които вече вървят, в смисъл вече има някакви първоначални договорки. Те се водят между частни партньори, държавата не е част от тях. Когато те завършват, ще разберем всички", коментира Симеон Дянков.

От посолството на Китай в България потвърдиха, че страната има интерес да инвестира у нас. Общо за целия регион се предвижда да бъдат отделени милиарди.

"Ще се създаде специална кредитна линия от 10 милиарда щатски долара. Средствата ще бъдат използвани в инфраструктурата, високи технологии и зелената икономика", каза Джен Уанда, пресаташе на полоството на Китай.

Вече има създаден фонд за инвестиции и сътрудничество на Китай с Централна и Източна Европа.

"С първоначална цел набиране на средства 500 милиона щатски долара Китай ще създаде и работни групи в страните от региона за стимулиране на търговията и инвестициите", добави Уанда.

Междувременно стана ясно, че катарска делегация е в България, за да избере проекти, в които да инвестира 100 милиона евро.

Тази сума беше обещана като инвестция още при посещението на министър председателя Бойко Борисов в Доха преди около два месеца.

Събитието влезе трайно във визитната картичка на българската дипломация. Откриването на бизнес форум не бе уважено от нито една катарска фирма, а вече бившият министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков изнесе презентация на английски език пред аудитория от българи.

Днес бяха сключени 6 споразумения с богатата на природен газ арабска държава.

Министрите влязоха в надпревара кой ще грабне вниманието на катарците със свой проект, коментира БНТ. Те са проявявили интерес към инвестиции в луксозен туризъм по морето и в Рила. Най-вероятно ще поискат и летището в Балчик, което им беше предложено още в Доха.

Катарците обаче са проявили слабост към определена сфера. "В офиса ми в момента има повече инфраструктурни карти на пътища в България, отколкото, когато и да било в историята на външно министерство", коментира външнист министър Николай Младенов.

Катарският външен министър Халед ал Атия открехна завесата повече: "Проектът, който най-много ни привлича е на скоростния път от Русе до границата с Турция. Намираме този проект за обещаващ. Той ще запълни липсващата част от инфраструктурат, за да бъдете връзката между Изтока и Запада.

Това може да бъде друга инвестиция извън обявените 100 милиона". България предлага да изградят магистралата между Бургас и Варна.

Пред българския премиер катарският министър е потвърдил, че се интересуват от селското стопанство. Търсят и опита ни в строежа на метрото в тяхната столица.

В края на май у нас ще се срещнат трима премиери - на България, Катар и Турция.