72 средни и големи предприятия със заети над 40 344 служители са засегнати към момента от започналата криза заради глобалната пандемия с COVID-19 и въведеното извънредно положение у нас. Това показва проучване на КНСБ към 6 април чрез регионалните структури на конфедерацията в цялата страна за социалното напрежение във фирмите и учрежденията и последствията от ефектите напандемията.

Наблюдаваните от синдиката фирми са общо 93.

Събраните данни показват, че 78% от засегнатите фирми пускат работниците в платен отпуск, в 24% прибягват към неплатен отпуск, а в 13% от фирмите се стига до освобождаване на работещите или предстоят съкращения.

Най-много засегнати предприятия (извън ресторантьорство, хотелиерство, туризъм и кафетерийната сфера) има в сектор преработваща и лека промишленост, строителство, следвани от производството на авточасти и автомонтьорство, транспорт и ВиК сектора.

Те са основно в градовете Димитровград, Габрово, Благоевград, Казанлък, Разлог, Банско, следван от Бургас и областта, Русе и Стара Загора. Най-динамично се променя ситуацията при преработващата промишленост, като особен проблем имат предприятията, получаващи суровина от чужбина и главно от Италия.

По информация на регионалните структури на КНСБ, след разговори с представителите на Агенция по заетостта по места, най-голям ръст на регистирираните като безработни има в бюрата по труда в областите Благоевград, Казанлък, Димитровград, Перник, Разлог, Дупница, Габрово и Стара Загора.

Андронов: Кризата с COVID-19 с по-големи щети от тази през 2008 гТой обясни, че хората със застраховки на кредитите си ще имат възможност да избират дали да се възползват от тях или от мораториума