КНСБ се дистанцира от начина, по който се предявяват претенции към Националния осигурителен институт (НОИ) и неговото ръководство. Това се посочва в позиция на КНСБ като организация, представена в Надзорния съвет на НОИ.

Правилата на управление и държавническата етика, изискват, когато има претенции и недоволство от действия на служители или ръководители на държавните институции, те да се предявяват открито, да им се потърсят съответни обяснения и лично да им се съобщават управленските решения. Анонсирането на последните без обективни аргументи пред медиите, се интерпретира от тях свободно до окарикатуряване, и съзнателно или не, прераства в кампания срещу личности и институции, заявиха от КНСБ.

Министерството на финансите и министърът на финансите винаги имат крайна и решаваща дума по основните параметри на осигурителните приходи. Последното доказателство за това са преговорите от края на миналата година по увеличението на осигурителната вноска - становището на финансовия министър промени дори позицията на министър-председателя по този въпрос, заявиха от КНСБ.

Правото на пенсия е лично и гражданите сами решават дали и кога да го ползват, заявяват от КНСБ.

Миналата седмица премиерът Бойко Борисов обяви, че управителят на НОИ Христина Митрева трябва да се оттегли. Претенции към работата й имал финансовият министър Симеон Дянков. Митрева отказа да се оттегли като управител на НОИ и в понеделник проведе среща с финансовия министър. Очаква се темата за нейното отстраняване да бъде разгледана и на заседанието на Парламентарната група на ГЕРБ във вторник вечерта. Мандатът на Христина Митрева като управител на НОИ изтича през 2013 година.