През септември разпространението на коронавируса в България спадна до едно от най-ниските нива в Европейския съюз и това доведе до неглижиране на мерките.

Това заяви пред Нова телевизия директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев, като по думите му сухото и слънчево време до момента е помогнало хората да бъдат повече навън, на разстояние и да не се заразяват.

Със застудяването обаче ситуацията се очаква да се промени.

„С днешна дата броят на заразените расте. Тръгнахме нагоре“, обобщи специалистът и уточни, че с идването на есенните и зимните месеци се очаква увеличаване на броя заразени в страната.

„Ноември започва циркулацията и на грипните вируси и за съжаление, очакваме да има увеличаване на случаите на коронавирус и другите инфекции“, каза проф. Кантарджиев.

За да има по-сериозни мерки срещу разпространението на коронавируса у нас, заразените трябва да надхвърлят 1500 души на седмица. За последните 14 дни трябва да има 25 болни на 100 000 население, или 250 на 1 милион, посочи той.

И допълни: "Идеята не е да се затваря държавата, а да се затваря училище или предприятие в дадена област. Решенията на място са много по-добри."

Проф. Кантарджиев заяви, че в София най-добре се спазват противоепидемичните мерки, особено в големите търговски вериги – да се носи маска, да се спазва дистанция. И се оплака, че в края на миналата седмица минал през Троянския манастир и само той бил с маска.

Най-големият риск за зараза е затворено помещение, с разговори на висок глас или пеене, категоричен е Кантарджиев.

Уточни, че заради добрите мерки сега като абсолютно число смъртността от коронавирус е по-малка от тази от грипа, но ако нямаше маски, дистанция и дезинфекция, нямаше да е така.

Той коментира и ситуацията в училищата и дали очаква да има изцяло затворени такива. „Не очаквам да има затворени училища, ако хората престанат нагло да демонстрират неносенето на маски", заяви професорът и обясни, че ако се спазва дистанция и не се вика в класните стаи, то възможността да се заразите е по-малка. В ресторантите, според него, тя е значително по-голяма.

„Защото ето, до момента нямахме много случаи на заразени, защото беше много висока температурата и беше сух въздухът. И тези, които бяха навън, не се изпозаразиха.

Заразяваха се баловете на затворено, пеенето на ухо по хладни механи. Те се заразяваха. Работещите в близък контакт в едно помещение също се заразяваха. Със застудяване на времето ще започнат много да се заразяват хората", каза специалистът.

„Маски трябва да имаме задължително на закрито. При нашия климат аз не съм за маски на открито“, посочи професорът.

По думите му COVID-19 не трябва да се подценява и отправи критика към своите колеги, че в опита си "да станат интересни", говорят неща, прочетени "едва вчера".

"За съжаление, лекари приказват такива неща, че ми е трудно да обясня как може лекар да приказва такива глупости", заяви Кантарджиев.

"Винаги сме работили активно – това, че беше в тишина, смятам, че беше в полза на обществото". Така проф. Тодор Кантарджиев коментира новината, че брифингите за коронавируса на Националния оперативен щаб се завръщат – веднъж седмично и това ще бъде в четвъртък.

До началото на есента на 2021 г., ако не бъде ликвидиран коронавирусът, това ще се случи през 2022 г.