Въпросът за инфлацията дълго време ще бъде на дневен ред. Трима икономисти споделиха своите очаквания към днешна дата и ден след като Европейската централна банка вдига лихвите с рекордните 75 базисни пункта.

Историята показва, че инфлацията е "упорит звяр", като това може да продължи дори години. Понякога борбата с увеличените цени е по-опасна от самата инфлация, смята Димитър Събев от Института за икономически изследвания към БАН.

По думите на Георги Ангелов, старши икономист в "Институт Отворено общество", са необходими около 9 до 12 месеца, за да се види ефектът от решенията на централните банки. Той допълни, че това у нас, за разлика от други държави в ЕС, ще се случи осезаемо преди средата на идната година.

До голяма степен това се дължи на факта, че тук вече премина времето за увеличение на парното, което Комисията за енергийно и водно регулиране извърши през юли. Освен това тук действа и механизъм, който пренасочва свръхпечалбите на държавните енергийни дружества към бизнеса с цел да може предприятията да посрещнат увеличените сметки за електроенергия, а такива мерки виждаме тепърва да се анонсират в Западна Европа. Т.е. макар и в някои отношения спекулативно, инфлацията у нас изпревари тази в еврозоната и очаквано ще започне да се нормализира по-рано от тази в страните, използващи еврото, каза още Ангелов, пише БТА.

С колко ще поскъпнат основните стоки и услуги?По-високите цени ще засилят и т.нар. скрита инфлация

Прогнозата на Никола Янков, икономист и управляващ съдружник в "Експат Капитал", е, че едва през 2024 година ще се наблюдава темп на инфлацията, близък до целевото равнище от около 2 на сто. Това няма да стане преди ЕЦБ да повиши допълнително основните си лихвени проценти до нива от около 4 на сто.