В почти цялата страна днес ще вали сняг, който ще е съчетан с умерен и силен вятър, което създава проблеми, тъй като ще има условия за навявания и преспи.

В сряда вече валежите постепенно ще отслабват и спират и от четвъртък до събота ни очаква доста студено време с минимални температури между минус 20 и минус 15 градуса и максимални през деня доста под нулата.

Слабо повишение на температурите ще има през неделя и понеделник, тогава и облачността ще се увеличи и отново ще има валежи от сняг, но засега е рано да се уточни дали валежите ще бъдат значителни или по-слаби. Това съобщи пред в. Монитор Анастасия Кирилова, синоптик в НИМХ-БАН.

Най-студено ще бъде както обикновено в Северна България, в Дунавската равнина, в затворените котловини. При разкъсване на облачността и тихо време температурите там се понижават много чувствително.

Към континента от североизток, от Сибир, нахлува студен въздух.

През второто десетдневие на месеца времето ще е променливо и меко. Очакват се и чести превалявания от сняг, а в южните и източните райони – от дъжд. След 20 февруари се очаква и леко затопляне на времето, а в последните дни на Малък Сечко има сравнително малка вероятност от валежи, каза още Анастасия Кирилова.

По думите й доста са годините, в които е било студено. Но най-студената зима, регистрирана в страната, е била през 1929 г.

Средните температури за месеца са били между минус 8-минус 12 градуса, което е доста за февруари. Бил е сравнително сух, с устойчива снежна покривка и минимални температури, например в Ихтиман минус 32 градуса, във Видин минус 31, в Кнежа - минус 30.

Освен това студена е била 1942 г.

През 1950 г. е регистриран и абсолютният минимум за февруари в Севлиево – минус 35 градуса.

1954 и1965 г. също са били по-студени от обичайното.

1985 г. и от по-скорошните години 2003 г. са били с твърде студен и снежен февруари. Например в Северна България повече от 20 дни е имало снежна покривка.